hero
Becsült olvasási idő: 1 perc
Miért hagyják a munkavállalók, hogy mérgező főnökök vezessék őket?

Sokáig csak azt kutatták, mitől lesz valaki jó vezető, arról pedig mintha megfeledkeztek volna, milyen a rossz. Pedig a toxikus főnök nem csak létezik, de sokak munkahelyi életének része. Miért van az, hogy ők kerülhetnek a csúcsra, amit a munkavállalók ölbe tett kézzel néznek?

Az utóbbi időkben mindenki a jó vezető titkát kereste. Arról meg, hogy milyen a rossz főnök, mintha megfeledkeztünk volna. Lehet, hogy régen jobb megoldás volt: akit a közösség emelt fel, mert épp ő volt a legalkalmasabb a túlélésre, ideig-óráig még akár a jóllétre is. Talán ezért imádják a Hivatal című sorozatot is: szórakoztató, de mindenki tudja, hogy a legtöbben ilyen főnökök közt élik le az életüket. Egyvalaki irányít, akit nem mi választottunk, és most már csak remélhetjük, hogy nem lesz rémálom az együttműködés – írta meg az Index.

A felmérések kegyetlen képet festenek: az emberek 87 százaléka találkozott már legalább egyszer mérgező főnökkel. Magyarországon a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézete vizsgálja a stresszt, és már 13 ezer válaszadója van. Ebből kiderül, hogy 40 százalékuk élt át zaklatást vagy megfélemlítést a főnöke miatt. És ez a szám nem csökken.

Toxikus hatások – és költségek

A mérgező vezető valódi globális probléma, ami nem csak az embereket, de a szervezeteket is rombolja. A toxikus magatartás alacsony morálhoz, fluktuációhoz, félelemkultúrához vezet, miközben csökkenti a teljesítményt, és teret enged a folyamatos stressznek. S hogy miképp kezelhetjük a mérgező főnököt? Legjobb tanács: kérjünk útmutatást mentortól, tanácsadótól vagy bárkitől, aki objektívan látja a helyzetet.

Az Index szerint ők a „briliáns bunkók”: akár ragyoghatnak is, de ha nem teszünk semmit, csak a termelékenység fagy meg körülöttük. És a legrosszabb, hogy továbbra is helyük van a szervezetekben, amíg a tulajdonos nem akar tiszta lappal játszani.