Ez egy munkahely!
Tény, hogy a munkahelyünk valóban egy munkahely.
Mikor hallottad utoljára ezt a mondatot? A hangsúly mit sugallt számodra? Mennyire jelent meg az a többlettartalom, hogy „ez egy munkahely, nem azért jövünk ide, hogy jól érezzük magunkat!”? Te mikor használtad utoljára ezt a frázist? A fenti mondat felett - többlettartalmával együtt – eljárni látszik az idő.
Mert a munkahely már nem csak egy hely, ahová bejárunk dolgozni.
Jó esetben a munkahelyünk:
- egy közösség
- barátok
- fejlődési lehetőségek
- tanulás
- motiváció
- inspiráció
- karrier
- biztonság
- elismerés
- megbecsülés
- kiteljesedés
- hivatás
- lojalitás
- elégedettség
- elköteleződés
- felelősségvállalás
Bízunk benne, hogy a listát te is tudod bővíteni.
A vezető ügyfelei
Azért, hogy ez egy valid, hiteles, őszinte történet legyen és a kollégáid azt éljék meg, hogy az általad vezetett terület valóban több, mint egy munkahely, te tudsz tenni.
Vezetőként elvárod, hogy munkatársaid az ügyfeleket, pácienseket, vevőket, és a szolgáltatásaidat igénybe vevőket kimagaslóan szolgálják ki, magas szakmaisággal, igazi ügyfélélményt nyújtva dolgozzanak, hogy további értékteremtő folyamatokat generáljanak a szervezet számára.
Mit gondolsz, mikor várhatod ezt el kollégáidtól? – és ne gyere azzal, hogy „de hát ez egy munkahely”.
A válasz egyszerűen hangzik: akkor, ha te is ugyan ezt nyújtod a saját belső ügyfeleidnek, azaz a munkatársaidnak, hiszen ők is a te ügyfeleid.
Érdemes észben tartani, hogy a külső ügyfelek elégedettsége nagyban múlik a belső ügyfelek elégedettségén.
Mit gondolsz, te vezetőként melyik elégedettségre tudsz közvetlenül hatni?
Érdemes ezt végig gondolni. Vajon az a kolléga, aki örömmel, jó megélésekkel, elégedetten megy be dolgozni, hogyan fog kapcsolódni a kollégákkal, ügyfelekkel, szemben azzal a kollégával, aki apátiával, szorongva, nem jó megélésekkel, elégedetlenül kezdi meg nap, mint nap a munkáját?
Most hoztunk neked valamit
Valamit, amit elolvasva lehet, hogy azt mondod: “jó, ezt tudom”. Az esetek nagy részében mégsem ezt szem előtt tartva kommunikálsz.
Érdemes talán azzal kezdeni, hogy figyelsz. Figyelsz a kollégákra, az eseményekre, a reakciókra és próbálod észlelni a valóságot.
Te megsokszorozó vagy elrabló vagy?
Ha ez már jól megy, akkor érdemes a kollégáid és a saját fókuszodat is az örömre, örömteli pillanatokra, jó megélésekre irányítanod. Ezt is ott tudod elkezdeni, hogy észleled őket, észreveszed a kollégáid örömét és megosztod velük a sajátodat is.
Mindenképpen megéri ezzel foglalkozni, mert túl azon, hogy az öröm megélése egyszerűen mindenkinek jó, magában hordozza a reményteliség érzését, azaz az öröm megélésével együtt pozitívabban tekintünk a jövőbe, sőt tetterősnek, cselekvésre késznek, aktívnak érezzük magunkat. Ez akkor értékelődik fel igazán, ha nehéz helyzet, nehéz feladat következik a csapat életében.
Egy szóval nincs is más dolgod, mint észlelni a kollégáid örömét és lehetőleg örömsokszorozóként reagálni. Ugyanis a reakciódat te választod meg. És nagyon nem mindegy, hogy megsokszorozod a kollégáid örömét vagy épp ellenkezőleg, elrabolod tőlük az örömüket.
Többnyire 4 féle módon vagy hajlamos reagálni, amikor kollégáid információkat, akár az örömüket osztják meg veled. Ezt teheted úgy, hogy öröm, remény és tenni akarás keletkezzen a másik félben vagy úgy, hogy zavart, szorongást vagy akár bűntudatot okozol a másiknak.
Az aktív-konstruktív válaszadással megerősítő visszajelzést adsz, építed, előre viszed kollégáidat és a csapatodat. Ha ezt alkalmazod, akkor a munkatársaid azt érzik, hogy figyelsz rájuk, együtt örülsz velük, támogatod őket. Ilyenkor, túl azon, hogy meghallgattad az örömüket, belekérdezel és tovább beszélgetsz a témáról, együtt örülve kollégáiddal.

A fenti ábrán látható a választott reakciók által keltett hatás, melyeket az alábbi példa jól szemléltet.

Ha fontosak neked a kollégáid és a saját megéléseid a munkahelyen, ha valóban fontosnak tartod az egészséges mentális jóllétet és hajlandó vagy tenni érte, akkor ez jó kezdőhang lesz számodra.
Sikeres örömsokszorozást kívánunk!


