hero
Becsült olvasási idő: 3 perc
Kollégáid öröme – Te elrabolod vagy sokszorozod? - Az öröm szerepe a munkahelyen

Egy munkahely sokkal több lehet puszta munkavégzésnél: közösség, fejlődés, és inspiráció forrása. A vezetők kulcsszerepet játszanak a munkatársak örömének és elkötelezettségének növelésében. A munkahelyi pozitív légkör közvetetten a külső ügyfelek elégedettségét is befolyásolja. Te aktívan részt veszel a munkahelyi jóllét és örömsokszorozás előmozdításában?

Ez egy munkahely!

Tény, hogy a munkahelyünk valóban egy munkahely.
Mikor hallottad utoljára ezt a mondatot? A hangsúly mit sugallt számodra? Mennyire jelent meg az a többlettartalom, hogy „ez egy munkahely, nem azért jövünk ide, hogy jól érezzük magunkat!”? Te mikor használtad utoljára ezt a frázist? A fenti mondat felett - többlettartalmával együtt – eljárni látszik az idő.

Mert a munkahely már nem csak egy hely, ahová bejárunk dolgozni. 

Jó esetben a munkahelyünk:
 

  • egy közösség
  • barátok
  • fejlődési lehetőségek
  • tanulás
  • motiváció
  • inspiráció
  • karrier
  • biztonság
  • elismerés
  • megbecsülés
  • kiteljesedés
  • hivatás
  • lojalitás
  • elégedettség
  • elköteleződés
  • felelősségvállalás

Bízunk benne, hogy a listát te is tudod bővíteni.

A vezető ügyfelei

Azért, hogy ez egy valid, hiteles, őszinte történet legyen és a kollégáid azt éljék meg, hogy az általad vezetett terület valóban több, mint egy munkahely, te tudsz tenni.

Vezetőként elvárod, hogy munkatársaid az ügyfeleket, pácienseket, vevőket, és a szolgáltatásaidat igénybe vevőket kimagaslóan szolgálják ki, magas szakmaisággal, igazi ügyfélélményt nyújtva dolgozzanak, hogy további értékteremtő folyamatokat generáljanak a szervezet számára.

Mit gondolsz, mikor várhatod ezt el kollégáidtól? – és ne gyere azzal, hogy „de hát ez egy munkahely”.

A válasz egyszerűen hangzik: akkor, ha te is ugyan ezt nyújtod a saját belső ügyfeleidnek, azaz a munkatársaidnak, hiszen ők is a te ügyfeleid.

Érdemes észben tartani, hogy a külső ügyfelek elégedettsége nagyban múlik a belső ügyfelek elégedettségén.

Mit gondolsz, te vezetőként melyik elégedettségre tudsz közvetlenül hatni?

Érdemes ezt végig gondolni. Vajon az a kolléga, aki örömmel, jó megélésekkel, elégedetten megy be dolgozni, hogyan fog kapcsolódni a kollégákkal, ügyfelekkel, szemben azzal a kollégával, aki apátiával, szorongva, nem jó megélésekkel, elégedetlenül kezdi meg nap, mint nap a munkáját?

Most hoztunk neked valamit

Valamit, amit elolvasva lehet, hogy azt mondod: “jó, ezt tudom”. Az esetek nagy részében mégsem ezt szem előtt tartva kommunikálsz.

Érdemes talán azzal kezdeni, hogy figyelsz. Figyelsz a kollégákra, az eseményekre, a reakciókra és próbálod észlelni a valóságot.

Te megsokszorozó vagy elrabló vagy?

Ha ez már jól megy, akkor érdemes a kollégáid és a saját fókuszodat is az örömre, örömteli pillanatokra, jó megélésekre irányítanod. Ezt is ott tudod elkezdeni, hogy észleled őket, észreveszed a kollégáid örömét és megosztod velük a sajátodat is.

Mindenképpen megéri ezzel foglalkozni, mert túl azon, hogy az öröm megélése egyszerűen mindenkinek jó, magában hordozza a reményteliség érzését, azaz az öröm megélésével együtt pozitívabban tekintünk a jövőbe, sőt tetterősnek, cselekvésre késznek, aktívnak érezzük magunkat. Ez akkor értékelődik fel igazán, ha nehéz helyzet, nehéz feladat következik a csapat életében.

Egy szóval nincs is más dolgod, mint észlelni a kollégáid örömét és lehetőleg örömsokszorozóként reagálni. Ugyanis a reakciódat te választod meg. És nagyon nem mindegy, hogy megsokszorozod a kollégáid örömét vagy épp ellenkezőleg, elrabolod tőlük az örömüket.

Többnyire 4 féle módon vagy hajlamos reagálni, amikor kollégáid információkat, akár az örömüket osztják meg veled. Ezt teheted úgy, hogy öröm, remény és tenni akarás keletkezzen a másik félben vagy úgy, hogy zavart, szorongást vagy akár bűntudatot okozol a másiknak.

Az aktív-konstruktív válaszadással megerősítő visszajelzést adsz, építed, előre viszed kollégáidat és a csapatodat. Ha ezt alkalmazod, akkor a munkatársaid azt érzik, hogy figyelsz rájuk, együtt örülsz velük, támogatod őket. Ilyenkor, túl azon, hogy meghallgattad az örömüket, belekérdezel és tovább beszélgetsz a témáról, együtt örülve kollégáiddal.

A fenti ábrán látható a választott reakciók által keltett hatás, melyeket az alábbi példa jól szemléltet.

Ha fontosak neked a kollégáid és a saját megéléseid a munkahelyen, ha valóban fontosnak tartod az egészséges mentális jóllétet és hajlandó vagy tenni érte, akkor ez jó kezdőhang lesz számodra.

Sikeres örömsokszorozást kívánunk!