
1. Szerinted a mindfulness: buzzword vagy ….?
Attól függ. Ma -sajnos- sok esetben buzzwordé vált, az aktuális trendeknek megfelelően most minden vezetőnek „illik” ezzel foglalkoznia. A mindfulness alapjai nagyon messzire nyúlnak vissza, hiszen elég ha az évezredes jógára és légzőgyakorlatokra gondolunk, melynek hatása a testre, lélekre és szellemre köztudottan előnyös. Valójában ehhez a gyökerekhez nyúlt vissza Jon Kabat-Zinn, amikor a 20. században kidolgozta mindfulness programját. Válaszolva a kérdésre, személyesen, mind halandó emberként, mind pedig vezetőként gyakorlom a mindfulnesst, mely akkor válik tartalmassá, ha ezt csináljuk és nem csak beszélünk róla. A mindfulness segít az önismeretben, növeli az érzelmi intelligenciát és fejleszti a rezilienciát, de azt gyakorolni kell.
2. Mit jelent nálatok vállalati szinten a mindfulness? Vannak speciális programjaitok?
A Citi-ben ez a mindennapok része, mely során minden kolléga ízlése szerint válogathat egy széles palettából. Jólléti stratégiánkban 5 kulcsszót fogalmazunk meg: fókusz, újratöltés, energia, hála és mindfulness. A Live well at Citi prorgamok a zen háromszögében mindenféle lehetőséget teremtenek munkatársaink számára, mint például mindfulness tréningek, sport tevékenységek, táplálkozási tanácsok, ergonometrikus irodai berendezések, fitness kihívások, 24/7 asszisztencia szolgálat.
3. Miért fontos ezzel vezetőként foglalkozni?
Egy vezető sikeressége a csapata tagjain múlik - ezt az örök igazságot még nem haladta meg a tudomány a mai állása szerint.
Mindannyian emberek vagyunk, így a csapattagjaink mentális és fizikai jólléte szükséges ahhoz, hogy valóban egységként, közösen tudjunk kiválóan teljesíteni.
Vezetőként pedig felelős vagyok magamért, hiszen az én jóllétem, harmóniám, kiegyensúlyozottságom nem csak a munkámra hat ki, hanem a csapatom tagjaira is, így személyes kötelességemnek tartom, hogy „jól legyek”. Természetesen egy vezetőnek is lehet rossz napja, de tudnom kell azt úgy kezelni, úgy „lenni jelen” a munkámban, hogy a csapattagjaimra ez ne vetüljön ki.
4. Hogyan tudod motiválni a hajtós időszakokban (pl. december) kollégáidat, hogy nem csak túléljék, hanem megéljék a pillanatokat?
Nem lennék autentikus vezető, ha azt állítanám, hogy az egyensúly és a jelenlét mindig tökéletes. Az év vége – különösen a HR területen- mindig sűrű. Olvasatomban az élet, így a munka-magánélet egyensúly is egy mérleg, mindig teszünk egy picit az egyik oldalra, majd ha billen, akkor a másikba vagy teszünk, vagy elveszünk. Folyamatosan pakolgatjuk a képzeletbeli kis réz súlyainkat a patika mérleg két oldalán. Akkor vagyunk jól, ha nagy átlagban egyensúlyban van a két oldal, és ezzel megengedjük magunknak azt, hogy időnként hol a munka, hol a magánélet kapjon nagyobb súlyt. Vezetőként számomra a kommunikáció a fontos, a csapatmunka, a nyílt megbeszélések, hogy mindenki egyként dolgozzon a sikeres év záráson. Arra próbálok példát mutatni, hogy időnként álljunk meg egy szusszanásra, vegyük észre a környezetünk apró csodáit, legyen az akár néhány csillogó hópehely vagy egy finom szelet sütemény. Emberi, biológiai lényként pedig a légzés fontosságára emlékeztetem magam – időnként meg az órám emlékeztet rá – megvannak ehhez a jól bevált gyakorlataim.
5. Mivel búcsúzol csapatodtól a karácsonyi időszak előtt?
Mindenki ünnepeljen akkor és úgy, ahogy Neki jó! Kívánom, hogy az új esztendőben legyünk jól és váljanak valóvá álmaink!


