A Gallup több mint 2000 vezető és 12 000 munkavállaló válaszait tartalmazó felmérése szerint a munkavállalók mindössze 40%-a állította, hogy volt már lehetősége arra, hogy formálisan visszajelzést adjon a vezetőjének, és körülbelül 25%-uk nyilatkozott úgy, hogy értékelte már formálisan a vezetőjét.
Pedig a vezetők folyamatos fejlődésre való képessége alapvető fontosságú a vállalat sikere szempontjából. Egy ideális világban a vezetőknek is rendszeresen kellene kapnia visszajelzést a vezetői munkájáról, a valóságban ez azonban ritkán valósul meg.
Mitől függ, hogy egy vezető kap-e visszajelzést?
Egyrészt természetesen fontos ebben a témában is a proaktivitás, azaz, hogy kér-e egy vezető magától visszajelzést a csapattagjaitól és az ő felettesétől, másrészt pedig azon is múlhat ez, hogy a vállalati kultúra elősegíti-e a nyílt és őszinte kommunikációt.
Gyakran probléma, hogy a legtöbb vezető és alkalmazott nincs megfelelően szocializálva és edukálva a megfelelő visszajelzés adására vagy annak megfelelő fogadására.
Egy másik kulcsprobléma a megfelelő visszajelzések adására és fogadására szolgáló csatornák általános hiánya, amint azt a már említett Gallup felmérés is mutatja. Jó módszer lehet az, ha a munkatársaknak konkrét kérdéseket tesznek fel a vezetőjükről (például a teljesítményértékelések alkalmával), például, hogy szerintük hol vannak a vezetőik erősségei, és miben tudnának fejlődni. Ezeknek az információknak a névtelen összegyűjtése segíthet a munkatársakat arra ösztönözni, hogy nyitottabbak és őszintébbek legyenek.
A visszajelzés ellenszer lehetne a vezetők bizonytalanságára
A Gallup felméréséből pedig az is kiderült, hogy szükség is lenne ezekre a visszajelzésekre, mivel a vezetők nagy részében vannak bizonytalanságok annak kapcsán, hogy mi az, amit jól csinálnak és mi az, amit kevésbé. A vezetők 40%-a ismerte el azt, hogy nem kellően magabiztosak a csapattagok teljesítményének menedzselésében és 60%-uk nem érzi magát elég kompetensnek, amikor a csapattagok fejlesztéséről és karriertervezéséről van szó.
A legtöbb vezető jobban összpontosít a visszajelzések adására, mint a visszajelzések kérésére, pedig ez utóbbi azt az üzenetet hordozza a munkavállalók számára, hogy a vezetőjüknek is fontos, hogy megértsék, a munkatársak hogyan élik meg a vezető működését és hogy be vannak vonva abba, hogy min lenne érdemes változtatni. Mindemellett a visszajelzések megerősítő része is támogatná a vezetőket, hiszen ezek által magabiztosabbnak, kompetensebbnek érezhetnék magukat.
Ha tehát merünk visszajelzést kérni, akkor iránymutatást kaphatunk, méghozzá egy teljesen ingyenesen, korlátlanul használható eszköz segítségével. Ám ha nem élünk ezzel a lehetőséggel, akkor lehet, hogy csak a sötétben tapogatózunk...


