A Nike senior menedzsere azt írta a LinkedIn oldalán, hogy ez nem csupán egy extra szabad hetet jelent, hanem annak az elismerése is, hogy a vállalat képes priorizálni a mentális egészséget, miközben a munka is elkészül. Arra biztatta az alkalmazottakat, hogy szánjanak időt ezalatt a hét alatt a pihenésre és a szeretteikkel való időtöltésre – a lényeg, hogy ne dolgozzanak. A kezdeményezést főként az elmúlt év stresszel teli, megfeszített időszaka ösztönözte. A menedzser kiemelte, hogy a pihenésre szánt idő kulcsfontosságú a jó teljesítmény fenntartásához.
A képet azonban árnyalja, hogy csak az irodai dolgozók kapják meg az egy hetes fizetett szabadságot, a kiskereskedelmi dolgozók nem.
A kiégés egyre égetőbb probléma
2019-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a munkahelyi kiégést elismerte foglalkozási jelenségként. Ez volt az első alkalom, amikor a globális egészségügyi szervezet a kiégést a betegségek munkahelyi veszélyként való besorolásában említette. Ez egyben azt is jelentette, hogy a munkavállalók nem csupán betegségek miatt kérhetnek orvosi segítséget.
A WHO egy 2020-as tanulmányában megállapította, hogy a COVID-19 járvány a világ országainak 93 százalékában akadályozta vagy leállította a kritikus mentálhigiénés szolgáltatásokat, miközben a mentális egészséggel való foglalkozás iránti kereslet folyamatosan növekszik.
Sokan tapasztalják, akik otthonról dolgoznak a járvány idején, hogy a munka-magánélet egyensúlyának fenntartási nehézsége növeli a kiégés kockázatát, amelynek tünetei többek között a kimerültség, a motiváció hiánya és a szorongás. A Deloitte kutatása szerint pedig a kiégés "negatívan befolyásolhatja a munkavállalók egészségét, valamint a teljesítményét és a szükséges ütemben történő tanulást és fejlődést".
A kezdeményezés egyre gyakoribb
Ahogy tehát láthatjuk, a mentális egészség fontosságának elismerése valóban példaértékű a vállalat részéről, és szerencsére nem is ők az egyedüliek, akik hasonló lépésekre szánták el magukat.
A Microsoft például világszerte öt extra szabadnapot ad munkavállalóinak, amit a mentális jóllétükre fordíthatnak. Áprilisban pedig a LinkedIn egy egész hét szabadságot biztosított világszerte dolgozóinak, hogy feltöltődhessenek és el tudjanak szakadni a munkától és az e-mailezéstől.

