hero
Becsült olvasási idő: 1 perc
Z-generációs munkaerő: bevesszük őket, aztán gyorsan ki is tesszük

Úgy tűnik, a vállalatok nem tudnak mit kezdeni a Z-generációval, a friss diplomásokkal szemben ugyanis egyre gyakrabban negatív a megítélés. Egy nemrégiben készült felmérés szerint sok szervezet inkább kihagyná őket a munkaerő-kínálatból. Az Intelligent nevű oktatási és karriertanácsadási platform friss jelentése alapján a munkaerőpiac nincs teljesen felkészülve ezeknek a fiataloknak a fogadására, vagy legalábbis nem mindegyikükére.

A felmérés, amely közel ezer HR-es visszajelzése alapján készült, egyértelmű trendet mutat: minden hatodik munkáltató inkább nem alkalmazna Z generációs munkavállalót. Az Euronews által idézett jelentésből az is kiderült, hogy az 1997 és 2010 közt született dolgozókkal szemben főleg az alábbi kritikák hangzanak el:

  • könnyen megsértődnek,
  • nincs komoly munkamoráljuk,
  • rosszul viselik a visszajelzéseket,
  • felkészületlenek a munka világára, különösen a követelmények terén,
  • irreális elvárásaik vannak, hogy hogyan bánjanak velük,
  • nem ismerik az ügyfelekkel és kollégákkal való alapszabályokat, 
  • a munkahelyi etikettettel sincsenek tisztában.

A jelentés szerint 2024-ben tízből hat vállalat elbocsátott olyan frissdiplomást, akit nem olyan rég vettek fel. A leggyakoribb indokok: motiváció hiánya, szakmai felkészületlenség, gyenge kommunikáció. Toborzók szerint a kezdő fiatalok egy része nehezen bírja a munkaterhelést, gyakran késnek, és az öltözködésben vagy a kommunikációban is nehézségeik vannak.

Mindez persze nem azt jelenti, hogy a Z-generáció kizárólag ilyen dolgozókból állna. Rengeteg fiatal akad, aki talpraesett, motivált és komoly szakmai sikereket ér el – csak ők talán még nem kaptak elég hangot a statisztikai adatokban.

(Borítókép: Unsplash/Brooke Cagle)