A felmérés, amely közel ezer HR-es visszajelzése alapján készült, egyértelmű trendet mutat: minden hatodik munkáltató inkább nem alkalmazna Z generációs munkavállalót. Az Euronews által idézett jelentésből az is kiderült, hogy az 1997 és 2010 közt született dolgozókkal szemben főleg az alábbi kritikák hangzanak el:
- könnyen megsértődnek,
- nincs komoly munkamoráljuk,
- rosszul viselik a visszajelzéseket,
- felkészületlenek a munka világára, különösen a követelmények terén,
- irreális elvárásaik vannak, hogy hogyan bánjanak velük,
- nem ismerik az ügyfelekkel és kollégákkal való alapszabályokat,
- a munkahelyi etikettettel sincsenek tisztában.
A jelentés szerint 2024-ben tízből hat vállalat elbocsátott olyan frissdiplomást, akit nem olyan rég vettek fel. A leggyakoribb indokok: motiváció hiánya, szakmai felkészületlenség, gyenge kommunikáció. Toborzók szerint a kezdő fiatalok egy része nehezen bírja a munkaterhelést, gyakran késnek, és az öltözködésben vagy a kommunikációban is nehézségeik vannak.
Mindez persze nem azt jelenti, hogy a Z-generáció kizárólag ilyen dolgozókból állna. Rengeteg fiatal akad, aki talpraesett, motivált és komoly szakmai sikereket ér el – csak ők talán még nem kaptak elég hangot a statisztikai adatokban.
(Borítókép: Unsplash/Brooke Cagle)


