Az év egyik legmegosztóbb ünnepe a Valentin nap, ami attól függően, hogy valakinek boldogságot, vagy szomorúságot hoz, mindenképp hatással lehet a munkavégzésére. Ennek apropóján Heartbreak Leave Report néven az amerikai karrierportál, a Zety készített felmérést. Az 1020 megkérdezett munkavállaló mintegy harmada szerint a vállalatoknak szabadnapokat kellene biztosítaniuk szívfájdalom esetére. Bár a szakítás feldolgozása is egyfajta gyászmunka, elsőre mégis szokatlannak tűnhet a felvetés.
A kutatást a HR Dive amerikai szakportál szemlézte. Cikkükből az is kiderül, hogy a munkavállalók jelenleg is betegszabadságot, vagy fizetett szabadságot vesznek ki egy-egy komolyabb szakítás után, vagy ha nem is hiányoznak a munkából, a hatékonyságuk mindenképpen csökken ezekben az időszakokban. A felmérésben résztvevők 43 százaléka állította, hogy egy szakítás negatívan befolyásolta a termelékenységét vagy a koncentrációját, 17% pedig azt, hogy rossz hatással volt a kollégáival vagy vezetőivel való kapcsolatára.
A felmérést végző Jasmine Escalera karrierszakértő szerint: „Bár a felépüléshez szükséges idő eltérő lehet, a legtöbb alkalmazott úgy érzi, hogy egy rövid ideig tartó érzelmi szabadság elegendő ahhoz, hogy újra összpontosítani tudjon, ami azt jelzi, hogy a cégpolitikában végrehajtott kisebb változtatások jelentősen javíthatják a munkaerő megtartását és elkötelezettségét.”
Természetesen nem mindenki dolgozza fel ugyanúgy a traumát. Sokszor előfordul, hogy valaki inkább beleveti magát a munkába és igyekszik nem gondolni a problémára. Ez viszont azt eredményezheti, hogy később sokkal komolyabb következményekkel kell szembenéznie. Arról, hogy hosszútávon melyik a jobb megoldás, a szakértők is eltérő véleményen vannak.
Magyarországon a jogszabályban rögzített lehetőségeken felül (közeli hozzátartozó halála esetén járó két nap, apasági szabadság) nem jellemző, hogy a magánéleti eseményekhez kapcsolódó extra szabadságot lehetne felhasználni, de néhány példa azért akad: a munkáltató által saját hatáskörben születésnapra kiadott, vagy az önkéntes munkáért járó plusz egy szabadnap, esetleg a szombati munkanapok „elengedése”.
Mindenesetre az a cég, amelyik akár dedikált szabadnappal, akár a távmunka lehetőségével támogatni tudja az alkalmazottait egy nehéz magánéleti helyzetben, csak nyerhet ezzel. Ha egy munkavállaló azt látja, hogy számíthat a munkáltatójára, az erősíti benne az elköteleződést és a proaktivitást.


