hero
|

Forrás:

Pénzcentrum
Becsült olvasási idő: 1 perc
Magyarok milliói érzik értelmetlennek a munkájukat

A mesterséges intelligencia elterjedése miatt egyre több munkahely válik feleslegessé, és dolgozók milliói érzik úgy, hogy az általuk végzett munka értelmetlen. A kutatások szerint a dolgozók boldogsága nemcsak a személyes életükre, hanem a gazdaságra is hatással van.

Értelmetlen volna a munkavégzés?

A „bullshit job” kifejezés a David Graeber könyvéből származik, amelyben az antropológus azt írja, hogy az értelmetlen munka olyan, amit a munkavállalók is szükségtelennek, sőt károsnak éreznek – olvasható a Pénzcentrum cikkében. A könyvet Graeber egy olyan cikkből indította el, amely hatalmas visszhangot váltott ki. A dolgozók ezrei osztották meg vele, hogy úgy érzik, az általuk végzett munka nemcsak felesleges, hanem pszichológiailag is káros számukra.

Kiss Máté, az ELTE Társadalomtudományi Karának antropológusa szerint a mesterséges intelligencia még inkább megkérdőjelezi, hogy mire van szükség a munkaerőpiacon. Az antropológus szerint, ha egy gép képes egyes munkákat elvégezni, akkor nem lényeges, hogy ember vagy robot végezze el. Azonban 

egyes munkák nemcsak feleslegesek, hanem kifejezetten károsak is lehetnek.

Erre példaként a reklámokat hozta fel, amelyek hamis képet adnak az emberekről, például a testképről.

De melyik is a „bullshit” munkák?

A könyv szerint a „bullshit” munkák közé tartoznak azok is, akik pusztán a szervezetek vezetőinek hatalmát demonstrálják. Ilyenek például azok a dolgozók, akiknek nincs valós feladatuk, de jelenlétükkel a menedzsment körüli tekintélyt erősítik. A „hiénák” azok, akik egy-egy munkahelyen a legkevésbé sem érzik, hogy hasznos munkát végeznének, miközben agresszívabbá válhatnak, például a telemarketingesek.

A könyv szerint az ilyen munkák leginkább az alkalmazottak lelki és fizikai állapotára vannak hatással. Azok a dolgozók, akik olyan munkát végeznek, amit értelmetlennek tartanak, kiéghetnek, és a legdrasztikusabb esetekben elhagyják a munkahelyüket. Azonban sokan nem teszik meg ezt, inkább próbálják más módon kompenzálni a felesleges munkát, például civil kezdeményezésekben vagy művészettel a szabadidejükben.

A jövőben várható, hogy egyre több olyan munkahely lesz, amit mesterséges intelligencia végez el, így a dolgozók közül egyre többen találhatják majd magukat olyan pozícióban, ahol munkájuk nem lesz szükséges. 

(Borítókép: Adobe Stock)