Dicséretbe burkolt áskálódások, szándékosan visszatartott információk, együttműködés elutasítása a kollégákkal, a másik ember hátráltatása, az igazság elferdítése, mások szakértelmének és önbizalmának aláásása: ezek mind passzív-agresszív viselkedésre utalnak, melyek manipulálással és kontrollálással társulnak, továbbá azt eredményezhetik, hogy a másik fél frusztráltnak és tehetetlennek érzi magát. Ha két kolléga közt megoldatlan konfliktus van, az nemcsak rájuk, hanem a környezetükre is hatással van, és akár az egész iroda légkörét megmérgezheti. A passzív-agresszív viselkedés legalább annyira káros, mint a nyílt agresszió vagy abúzus, abból a szempontból pedig még veszélyesebb, hogy nehezebben lehet észrevenni, és fellépni ellene.
Egy amerikai felmérés szerinta válaszadók 52%-a heti szinten találkozik passzív-agresszív kommentekkel a munkahelyén, továbbá 20% szerint a munkahelyükön nagyobb mértékben van jelen a passzív-agresszív viselkedés, mint az életük bármely más területén. Az is kiderült, hogy a három legkárosabbnak tartott passzív-agresszív mondat a "túlérzékeny vagy", "miért vagy ilyen feldúlt?" és a "nem sértés, de.…"
A passzív-agresszív viselkedés okai és következményei
Nincs egy bizonyos személyiségtípus, amely kifejezetten hajlamos lenne a passzív-agresszív viselkedésre, viszont vannak olyan személyiségjegyek, amik mellett gyakoribb lehet ez a fajta működésmód. Például ilyen a machiavellizmus, melyre jellemző a manipuláció és a ravaszság, továbbá, ha valaki nehezen kommunikálja az érzéseit, hajlamosabb lehet passzív-agresszívebb módon viselkedni, mivel nem tud más alternatívát. A munkahelyi környezet szintén facilitálhatja ezt a fajta viselkedést, ugyanis, ha a munkavállalók szükségletei rendszeresen ignorálva vannak, az súlyos frusztrációhoz vezethet. Ugyanez igaz, ha túl nagy a nyomás a dolgozók vállán vagy nincsenek tisztázva a szerepek.
Ha az elszenvedők folyamatosan ki vannak téve a kollégáik passzív-agresszív viselkedésének, és ez ellen a vezetőség nem tesz semmit, előbb vagy utóbb ki is léphetnek a munkahelyükről. Hosszú távon ugyanis nagyon demotiváló tud lenni egy ilyen kolléga, tönkreteheti mások önbizalmát és még a mentális egészségükre is hatással lehet: nagyobb eséllyel égnek ki és több stresszt élnek át. A passzív-agresszív kollégák a cég produktivitására és a szervezeti kultúrára nézve is károsak.
Hogyan lehet véget vetni a passzív-agresszív viselkedésnek?
A passzív-agresszív viselkedés nagyon sok munkahelyen jelen van, és negatívan hathat nemcsak egyes kollégák életére, hanem az egész cégre is. Éppen ezért nagyon fontos, hogy vedd észre, ha egy kollégád erre a viselkedésre utaló jeleket ad, és még idejében próbálj meg véget vetni neki! Íme néhány tipp:
· Ne add meg a kollégádnak azt a reakciót, amire vágyik! Legtöbbször a passzív-agresszív emberek csak arra vágynak, hogy a másik félből kikényszerítsenek egy ellenséges reakciót. Bármit is tegyen vagy mondjon a kollégád, próbálj meg nyugodt maradni, ezáltal megtagadod tőle azt, amire vágyik, ez pedig könnyebben véget vethet a viselkedésének.
· Egy közös meeting keretében, a vezetőt is bevonva beszéljétek meg a problémát! A passzív-agresszív emberek nagyon jók abban, hogy hárítsák a történteket. Éppen ezért nem árt, ha előre felkészülsz, és összeírod, hogy mikor, milyen helyzetben fordult elő a passzív-agresszív viselkedés.
· Gyakorold az asszertív kommunikációt! Gyakran az is nagyon sokat segít, ha te változtatsz a kommunikációdon, és határozottabban lépsz fel, jobban kiállsz magadért.
Bár a passzív-agresszív viselkedés ellen nehezebb fellépni, mint a nyílt agresszió ellen, ugyanakkor nem lehetetlen. Remélhetőleg ezeknek a tippeknek a segítségével, neked is sikerül megoldani a kollégáddal a konfliktust!


