A félelem olykor láthatatlanul működik az életünkben. Megtalálja a sebezhetőség repedéseit bennünk, és ott elkezd növekedni. A COVID-19 egy láthatatlan ellenség, aminek hatására elkezdtünk félni a szociális kontaktusoktól.
A biztonsági intézkedések gyakran még nagyobb félelmet szülnek
A félelemre adott válaszunk gyakran paradox. Biztonságunk garantálására tett kísérleteink azt mutatják, hogy bármennyire is törekszünk, olykor ezek az intézkedések csak növelik félelemérzetünket. Az atombomba nem tette biztonságosabbá a világot és a védelmet szolgáló falak, amiket építettünk, csak gyengébbé tettek minket. A Facebook arra mutat rá, mennyire törékeny is kapcsolataink biztonsága.
Még erősebb lehet a közösségi média szerepe?
Sokan úgy vélik, a járvány hatására még dominánsabb lesz a közösségi média szerepe a jövőbeli kapcsolattartásban, hiszen az emberek kezdetben a biztonságra törekvés miatt, később pedig esetlegesen megszokásból, vagy kényelemből fognak személyes találkozók helyett videochatben beszélgetni. Mivel azonban az online tér korlátozottan teszi lehetővé a kapcsolódást, azaz hiányoznak a metakommunikációs, nonverbális elemek (érintés, valódi szemkontaktus), valószínűbb, hogy az emberek még inkább felértékelik majd a személyes találkozókat és a közelséget.
Egymás számára jelentjük a biztonságot
Életünk legkorábbi pillanataitól kezdve az interperszonális kapcsolódások tesznek minket igazán emberré, ezek adnak számunkra biztonságot. Ennek a kapcsolatnak a sebezhetőségét nem elkerülni kell, hanem inkább megünnepelni.
Az igazi ellenség nem te vagy én vagyunk, és nem is a vírus, hanem a FÉLELEM. Többünk érezheti magát furcsán, hogy az eddig oly természetesnek vett közelségnek ebben az időszakban gátat kell szabni. Ha érezted már azt, hogy szégyelled a maszkviselést, és hogy abszurd ez a helyzet, akkor nem vagy egyedül. Közös felelősségünk, hogy amellett, hogy vigyázunk egymás egészségére, ne veszítsük el értékes emberi kapcsolatainkat, melyek életünket értelmessé teszik. Ne hagyjuk, hogy a vírus eltávolítson minket egymástól, ellenkezőleg: ismerjük fel, mennyire fontosak is vagyunk egymás életében.

