A másodlagos trauma különösen gyakori a segítő szakmákban dolgozóknál: orvosok, ápolók, mentősök, szociális munkások, sőt, traumát átélt családtagok is érintettek lehetnek. A tünetek közé tartozik az
ingerlékenység, alvászavar, kimerültség, sőt, bizalmatlanság vagy megmagyarázhatatlan düh is.
Mit lehet tenni? Dr. Szabó Zsuzsanna pszichoterapeuta szerint az önismeret és az érzelmi támogatás kulcsfontosságú. Csoportos terápiák, például a Bálint-csoport, és önismereti módszerek segíthetnek feldolgozni a terheket. Az önegyüttérzést fejlesztő gyakorlatok, mint a hálanapló írása vagy relaxációs technikák, szintén hatékonyak lehetnek.
Ha valaki úgy érzi, túl sok a teher, érdemes időben segítséget kérni, hogy ne ragadjon bele mások fájdalmába.
A teljes cikket a Dívány oldalán tudjátok elolvasni.


