2024-ben világszerte 21 százalékra csökkent a dolgozók elkötelezettsége – derül ki a Gallup friss jelentéséből, amit a HR Dive szemlézett. Ez mindössze a második alkalom az elmúlt 12 évben, hogy csökkenést mértek. A legnagyobb visszaesést a vezetők körében tapasztalták, különösen a 35 év alatti, illetve női vezetők esetében.
Vezetői kiégés: hónapok óta sejthető volt
A meQuilibrium 2024 novemberében közzétett kutatása már hónapokkal ezelőtt figyelmeztetett arra, hogy 2025 a vezetők jóllétének és teljesítőképességének visszaesését hozhatja – főként a megfelelő támogatás hiánya miatt. A Top Workplaces idei januári elemzése szintén a vezetői kiégést nevezte meg az egyik legnagyobb HR-kihívásként az előttünk álló időszakban.
Ez lehet a fejlődés kulcsa?
A Gallup szerint a megoldás egyik kulcsa a vezetők tudatos fejlesztése. Ezt a vezetők is így látják: a TalentLMS 2024 decemberében publikált jelentésében a megkérdezett vezetők 45 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a szervezetük nem tesz eleget a jövő vezetőinek képzéséért, és a leadership tréningek továbbra is háttérbe szorulnak.
A kutatás szerint a vezetői elkötelezettség növelésének egyik leghatékonyabb módja, ha a vezetők megtanulják, hogyan lehetnek jobb coach-ok. A vezetőképzés hatására 28-ról 34 százalékra emelkedett azok aránya, akik pozitív élményként élik meg a vezetői szerepet. Ez az arány még tovább nő, ha van olyan személy a szervezetben, aki aktívan támogatja a vezető fejlődését.
„A vezetők elkötelezettsége hatással van a csapat elkötelezettségére, ami hatással van a termelékenységre. Ha a felsővezetés nem foglalkozik a vezetők leterheltségével, az az üzleti teljesítményt és végső soron a gazdasági növekedést is veszélyezteti” – fogalmazott Jim Harter, a Gallup munkahelyi tudományos vezetője.
(Borítókép: Adobe Stock)


