A közelmúltban jelent meg a Munipolis megbízásából készült reprezentatív felmérés eredménye. A vállalkozások belső kommunikációját vizsgáló kutatás sajátos eredményeket hozott.
Mint kiderült,
a vezetés és az alkalmazottak közötti hatékony belső kommunikációt a vállalatok 62 százaléka tartja az egyik meghatározó elemnek a vállalat életében. Ehhez képest csak a cégek 11 százaléka biztos abban, hogy alkalmazottaik teljesen elégedettek a kommunikációval, 32 százalékuk pedig nem tudja ezt felmérni, vagy figyelmen kívül hagyja a problémát
‒ ismertette a meglepő arányokat Czinger Erik, a Munipolis magyarországi vezetője.
A kutatás tanulsága szerint mindössze a megkérdezett vállalkozások 16 százaléka tudja garantáltan, valós időben és tömegesen megszólítani az alkalmazottait, miközben mindössze 25 százalékuk képes elérni őket, ha a szokásostól eltérő helyszínen dolgoznak/tartózkodnak, és csak 10 százalék tudja garantáltan, tömegesen megszólítani az alkalmazottakat munkaidő után.
A szakember hozzátette: természetesen nem lehet cél, hogy munkaidőn kívül üzenetekkel terheljük a kollégákat, de számtalan olyan információ keletkezhet, ami akár a másnapi munkavégzést is befolyásolja (találkozók, váratlan események, változások stb.), és minden résztvevő közös érdeke az azonnali tájékoztatás. Kiderült az is, hogy a vállalatok negyedénél akár több napig is tarthat, mire az összes alkalmazottat el tudják érni, de csaknem háromnegyedüknek (73 százalék) is több órába telik ugyanez.
A szervezetek 43 százaléka nem képes megállapítani, hogy elolvasták-e az üzeneteit, de amely vállalat igen, ott is csak a munkavállalók kicsit több mint harmada (37 százalék) olvassa ezeket.
A felmérés kitért arra is, milyen arányban használják a különböző platformokat az egyes vállalatok. Az eredmény szintén elgondolkodtató, különösen azoknál a vállalkozásoknál, ahol magas a fizikai vagy terepen dolgozó munkatársak aránya. A platformok mögötti szám azt jelenti, a válaszadók hány százaléka jelezte, hogy használja az adott felületet.
E-mailek 97 százalék, megbeszélések 94 százalék, vállalati hirdetőtábla 81 százalék, intranet 58 százalék, vállalati magazin 46 százalék, közösségi hálózatok 41 százalék, SMS-ek 32 százalék, Microsoft Teams 21 százalék, Slack 6 százalék, okostelefonos alkalmazások 4 százalék.
Mint látható, az elérések annak ellenére nagyon alacsonyak és kontrollálhatatlanok, hogy a cégek jó része több, párhuzamos platformot is „bevet” az üzenetek eljuttatására. Mindezt úgy, hogy a kutatás egyértelműen rámutatott:
azok a munkavállalók, akik rendszeresen és időben tájékoztatást kapnak a vállalatnál zajló eseményekről, minden más tényezőtől függetlenül 64 százalékkal elégedettebbek,
míg ugyanezen tájékoztatás hiánya vagy elégtelensége ott van a munkahelyváltás okainak top 4-es listáján.
A közvetlen és tisztelettudó kommunikáció a 45 év feletti munkavállalók, a gyermekes szülők és a fizikai munkások körében például több mint ötszörösére növeli a munkahely iránti lojalitást, a vezetéssel folytatott nyílt, kétirányú kommunikáció pedig körülbelül 27 százalék-ban, azaz csaknem egyharmadában járul hozzá az alkalmazottak elégedettségéhez. Ebből a szempontból csak a jutalom/elismerés mértéke és a munkatársi légkör fontosabb. Ugyanakkor a kommunikáció az a terület ‒ hangsúlyozza Czinger Erik –, amit nagyon gyorsan és hatékonyan lehet fejleszteni, míg a másik kettő lényegesen összetettebb kérdés.
(Borítókép: Adobe Stock)


