hero
Becsült olvasási idő: 1 perc
Egyre drágább a kiégés: egyetlen munkavállaló évente 7,5 millió forintba is kerülhet a cégeknek

Egy új kutatás szerint a dolgozói kiégés komoly anyagi teher a vállalatok számára. Egy átlagos, ezer főt foglalkoztató cég akár 1,8 milliárd forintos veszteséget is elszenvedhet évente, ha nem foglalkozik időben a problémával.

A kiégés többe kerül, mint a képzés vagy az egészségbiztosítás

Egy felmérésben résztvevő kutatók azt vizsgálták, milyen költségekkel jár a kiégés és az elköteleződés hiánya a különböző munkavállalói csoportoknál – számolt be róla a HR Dive. Az eredmények alapján a kiégés dolgozónként 0,2–2,9-szer annyiba kerülhet, mint az egészségbiztosítás, és 3,3–17,1-szer annyiba, mint az éves képzési költségek.

„A modellünk kvantifikálja, hogy a dolgozók kiégése mennyire érinti a vállalatok és szervezetek pénzügyi eredményét”

– mondta Bruce Lee, a CUNY Közegészségügyi és Egészségpolitikai Főiskola professzora, a kutatás vezető szerzője. „Ezért jobb képet adhat arról, mennyiben segíthet a munkavállalók jóllétére való nagyobb odafigyelés a költségek csökkentésében és a nyereség növelésében.”

Megoldások léteznek, de kevesen alkalmazzák őket

A kutatás több beavatkozási lehetőséget is megemlít, amelyek segíthetnek csökkenteni a kiégést. Ilyenek például a tanácsadás, a szakmai készségfejlesztés, a kognitív viselkedésterápia vagy a megküzdési stratégiák fejlesztése. Ezek a megoldások akkor a leghatékonyabbak, ha nem csak egyénileg, hanem szervezeti szinten vezetik be őket.

A kutatók szerint ugyanakkor sok szervezet még mindig óvatos: „Az ilyen programok költségei eltántoríthatják a munkáltatókat attól, hogy prioritásként kezeljék és bevezessék őket, hacsak nem tudják pontosan, milyen költségeket és negatív egészségügyi hatásokat lehet megelőzni a kiégés csökkentésével”– írják a tanulmányban.

A vezetők is veszélyben vannak

A felmérés külön kitér arra, hogy a vezetők kiemelten veszélyeztetettek. A Top Workplaces és az Energage közös kutatása szerint a vezetői kiégés az idei év egyik legnagyobb munkahelyi kihívása lehet.

A DDI 2025-ös globális vezetői előrejelzése pedig megdöbbentő adatot közöl: tízből négy stresszes vezető már fontolóra vette, hogy kilép vezetői szerepéből, kizárólag azért, hogy javítsa saját mentális állapotát.

(Borítókép: Pixabay/Gerd Altmann)