hero
Becsült olvasási idő: 1 perc
A magyar fiatalok 8 százaléka anyagi nélkülözésben él

Kiderült, melyik országban élnek a legnagyobb nélkülözésben a fiatalok – és sajnos Magyarország sincs sokkal jobb helyzetben. Az EUROSTAT felmérése szerint nálunk is sok fiatal él szegénységi küszöb alatt, alig jutnak munkához vagy stabil jövedelemhez. Ráadásul a társadalmi kirekesztettség is komoly probléma.

Az Eurostat legfrissebb, 2024-es adatai szerint a 15–29 éves magyar fiatalok 8 százaléka él súlyos anyagi és társadalmi nélkülözésben. Ez az arány meghaladja az uniós átlagot, amely ebben a korcsoportban 5,8 százalék.

A legsúlyosabb helyzet Bulgáriában (17,2 százalék), Romániában (14,7 százalék) és Görögországban (14,4 százalék) figyelhető meg. Ezzel szemben tíz uniós tagállamban – köztük Horvátországban, Szlovéniában, Lengyelországban és Észtországban – 3 százalék alatt maradt a nélkülöző fiatalok aránya.

A szegénység és társadalmi kirekesztettség kockázatát jelző AROPE mutató alapján a fiatalok 24,1 százaléka érintett, ami 3,1 százalékponttal magasabb, mint a teljes lakosságra vonatkozó érték. A szegénységi küszöb alatt élő fiatalok aránya 3 százalékponttal, a nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásokban élőké pedig 0,3 százalékponttal haladta meg az össznépességre jellemző szintet.

Az adatok rávilágítanak arra, hogy a fiatal generáció egy része jelentős strukturális hátrányokkal küzd, amely nemcsak anyagi, hanem társadalmi szinten is érezteti hatását.

(via)

(Borítókép: Unsplash/Maxim Tolchinskiy)