Lezártad az előző évet, megünnepelted a sikereket, megajándékoztál másokat, átvetted a díjakat, elismeréseket és még a pihenésre is jutott egy kis időd.
Szerencsés vagy.
Újult erővel indíthatod el a 2023-as évet.
Ha azt szeretnéd, hogy az első negyedév végén magyarázkodás helyett már a kézzel fogható eredményekről riportálj a menedzsment felé, bizony kevés lesz a szerencse.
Sok vezető szembesült már azzal, hogy „jó, hát januárban még szabin voltam!”, „hogy eltelt a február is!”, „ez még csak az első negyedév volt!”, „majd félévre behozzuk!”.
És valld be őszintén, te is tudod, hogy nem fogják behozni. Mert jön a nyár, az „uborkaszezon” és máris az év végi hajrára gyúrtok, hogy hátha még meg lehet menteni, ami menthető.
Ne már!
Ne így!
Ha már egyszer lehetőséget kaptál arra, hogy egy szervezet vagy szervezeti egység élén embereket vezess, akkor élj ezzel a lehetőséggel!
Az év sikereit legkésőbb januárban szükséges megalapozni. Első lépésként azzal, hogy tudatosítod magadban azt, hogy miért vagy itt. Mi a célod ebben a szervezetben. Ha ez tiszta, akkor kicsit megnyugodhatsz, mert a nagyjával megvagy. Ha a jövőben bármilyen elakadásod lesz, elég, ha ide visszatérsz. Innentől viszont az elsődleges feladatod az, hogy ezt transzparensen közvetíted, képviseled, kommunikálod a szervezet minden szintjén, folyamatosan, mint egy mantrát.
Amikor úgy érzed, hogy lehet, hogy már kicsit túltoltad, akkor még bátran rákapcsolhatsz egy magasabb fokozatra és minden lehetséges fórumon, levélben, beszélgetésben, előadásban képviseld továbbra is.
Év elején pedig mindenképpen érdemes személyesen is kommunikálnod az éves fókuszt, hiszen a saját megélésed alapján észlelheted, hogy hogyan hat a kollégákra az általad képviselt célok bemutatása, milyen kérdéseik vannak, éppen hol tartanak.
És itt már elérkeztél a megvalósítás küszöbére. Örülj annak, ha reagálnak, visszajeleznek, megosztják veled a félelmeiket, kételyeiket, kérdéseiket. Ezekkel kiemeleten fontos foglalkoznod, mert a hogyanok alkalmazásához elengedhetetlen a kérdések tisztázása.
Itt ismét szembesülhetsz azzal, hogy „hm, valami nem ment át, valami nem oké”. Ne csüggedj! Menj vissza az elejére, ismételd át munkatársaiddal a miérteket, aztán mehettek újra tovább a megvalósítás útján.
Ha ezeket jól csináltad, hidd el, kollégáid tökéletesen tudni fogják, hogy mi az ő dolguk, mi az ő felelősségük.
Te tudod, mi a te dolgod?


