Nemrégiben beszámoltunk egy friss felmérésről, miszerint a munkavállalók fele egyáltalán nem tart szünetet a munkája során, ami viszont jelentős visszaesést okoz a produktivitásukban is.
Na de miért olyan nehéz megállni a pörgésben?
A szünetek kihagyásának számos akadálya lehet:
Társadalmi nyomás: Sokan úgy érzik, hogy az elismerésért kétszer annyit kell dolgozniuk, és a túlmunka erénynek számít.
Munkahelyi kultúra: Előbbire ráerősíthet, amennyiben bár a munkaadók kommunikációs szinten hangsúlyozzák a munka-magánélet egyensúly fontosságát, valójában a túlmunkát jutalmazzák.
Határhúzási nehézségek: Sokan nem tanulták meg, hogyan kell határokat szabni a munkában, így a pihenés szinte elérhetetlennek tűnik.
Hiedelmek: Az önfeláldozást sokan erénynek tekintik, és nehezen adnak maguknak engedélyt a pihenésre.
Gondold végig a következőket:
- Idézd fel, mikor tartottál az elmúlt napokban szünetet a munkavégzésed során (ha volt ilyen). Mit csináltál ezalatt az idő alatt és ez mennyire volt feltöltő?
- Ha nem tartasz szüneteket, akkor mi ennek az akadálya? Ezek külső tényezők (pl. tele a naptárad meeting meghívókkal) vagy belsők (pl. hiedelmek – „Nem tarthatok szüneteket, mert akkor nem vagyok elég hatékony”).
Így építsd be a szüneteket a mindennapjaidba
A következőkben adunk néhány tippet, amik segíthetnek beütemezni a szüneteket a munkanapjaidba.
Automatizáld a szüneteket: Állíts be emlékeztetőt, amik figyelmeztetnek, hogy ideje szünetet tartani.
Vedd a szüneteket ugyanolyan komolyan, mint a munkát: ütemezd be őket a napjaidba és tartsd is őket, ugyanolyan komolyan, mint ahogy a munkát veszed.
Amennyiben lehetséges, ne ütemezz meetinget 30 perccel ebédszünet előtt: így lehetőséged lesz befejezni, amivel túlcsúsztál és kevésbé lesz csábító az ebédszünet alatt dolgozni.
Motiváld magad a szünetekre: mi az, ami a leginkább segíti a kikapcsolódást és a feltöltődést? Illóolajok, snack-ek, egy jó hangulatú zenelista stb. Összerakhatsz akár egy kis dobozt is olyan dolgokkal, amik motiválnak a pihenésre. Amennyiben többen dolgoztok együtt az irodában, ezt közösen is kialakíthatjátok, egymást is motiválhatjátok, pl. meglátogathattok egy közeli kávézót.
Biztassátok egymást a pihenésre: a kollégákkal közösen is kialakíthatók pihenési rituálék, a közös ebéd, kávézás vagy séta számos pozitív hatással bír, épül a csapatszellem, lehetőség van a kapcsolódásra stb.
Vezetőként mutass példaképet: amennyiben vezetői pozícióban dolgozol, nem szabad elfelejtened, hogy sok témában akarva-akaratlanul példát mutatsz a csapattagjaidnak. Vedd komolyan te magad is a határokat, ne keresd ebédszünetben a kollégákat munkaügyekkel, ne mosd össze a kávézást a projektek megbeszélésével és kerüld a munkaidő utáni emaileket.
Az a jó hír, hogy nem csak a túlmunka, de a pihenés is lehet ragadós. Így hát érdemes a többiekkel együtt elkezdeni és egymást emlékeztetni, hogy a pihenés bizony nem a munka ellentéte, hanem a hatékonyság elmaradhatatlan eleme.
Az eredeti cikk a The Guardian oldalán olvasható.


