Manapság az emberek folyamatosan arra törekednek, hogy minél produktívabbak legyenek, és nem tudják igazán megengedni maguknak, hogy kikapcsolódjanak. Sokan tévesen azt hiszik, hogy a folyamatos hajtás viszi őket előre, és a szórakozás csak időpazarlás. Nem veszik figyelembe a mentális egészségüket, márpedig a túlhajszoltság előbb-utóbb kiégéshez, magasabb mértékű stresszhez és szorongáshoz vezethet, továbbá megnövelheti a depresszió esélyét és csökkentheti a boldogság szintet.
Ez egy érdekes paradoxon, ugyanis minél inkább produktívabb szeretne lenni valaki, annál többet dolgozik, és kevésbé engedi meg magának a szórakozást, ugyanakkor annyira túlhajtja magát, hogy a teljesítménye nemhogy nőni, hanem csökkeni fog. Míg, ha rendszeresen tartunk pihenőidőt és képesek vagyunk elengedni magunkat, illetve csak azzal foglalkozni, ami kikapcsol és örömet okoz, az hosszú távon nagyobb produktivitást eredményez, hiszen visszanyerjük az energiánkat. Nem véletlenül nevezik feltöltődésnek.
Így próbáld meg valóban élvezni a szabadidődet
1. Keretezd át, hogyan gondolsz a szórakozásra! Ahelyett, hogy időpazarlásként gondolsz rá, tekints rá úgy, mint egy befektetésre a jövőbe, vagy lehetőségként, hogy kapcsolatot teremthetsz másokkal!
2. Kezdd kicsiben! Ha pihenésről, szabadidőről van szó, nem feltétlen kell egy egész hetes vakációra menni, az is elég, ha elolvasod a kedvenc könyved, elmész futni vagy a szeretteiddel töltöd az időt. Ha egy-két óra szabadidő gondolata feszültté tesz, kezdetben csak 10 percet szánj rá, majd 20-at, és így tovább.
3. Nemcsak a mentális egészségednek, de a kreativitásodnak is kedvez! Ha hagysz időt magadnak, hogy olyan tevékenységekkel foglalkozz, amik feltöltenek, sokkal kreatívabb és hatékonyabb leszel, amikor visszatérsz a munkádhoz.


