Az ünnepi időszakban a munkahelyen is egyre több a depressziós, szorongó, magába forduló munkatárs, ami teljesítménycsökkenéshez és konfliktushoz is vezethet – mutat rá Marissa Levin leadership szakértő cikkében. Mindez amiatt alakul ki, mert a karácsony közeledtével felerősödik a szociális elszigeteltség érzése, a pénzügyi stressz, és mindezt fokozza a testmozgás hiánya és a túlzott alkoholfogyasztás.
A szakértő szerint a vezető egyik legfontosabb szerepe, hogy érzelmileg biztonságos munkahelyi légkört alakítson ki ebben az időszakban, azaz a munkavállalók biztonságban érezzék magukat, érzelmileg kapcsolódjanak a munkatársaikhoz és a szervezethez. Azon munkavállalók szervezete, akik megbíznak a főnökükben, több oxitocint termel. Míg azok, akik nem érzik magukat biztonságban, több adrenalint és kortizolt, ami a konfliktusos helyzeteket könnyebben előidézi.
Íme néhány tanács, hogyan segíthetnek a vezetők átvészelni ezt az időszakot:
- Ismerjük el a kollégák előtt, hogy az év végi időszak bizony stresszel járhat.
- Ne nehezítsük ezt az időszakot azzal, hogy olyan karácsonyi céges bulit tervezünk, ami számukra is anyagi ráfordítással járhat. Például egy drága, új ruha vásárlásával.
- Szervezzünk a cégen belül adományozási lehetőségeket. Tanulmányok igazolják, hogy a depressziót csökkenti, ha másokon segítünk.
- Ne beszéljen a vezető a saját nagyszabású, családi karácsonyi ünnepségéről.
- A csapat iránti elismerésünket fejezzük ki úgy, hogy az ne járjon számukra túl sok erőfeszítéssel. Például egy irodai ebéd sok esetben jobb, mint egy esti vacsora, hiszen nem vesz el időt az ünnepi készülődéstől.


