Tisztelt Kérdező!
Koránt sem baj, ha nem jutalmaznak mindenkit. A jutalmak eredetileg annak szólnak, aki jól teljesít, és nem
![]() |
| Torma Kálmán |
mindenkinek. Van olyan, hogy a teljes csapat kap jutalmat, ha az együttes teljesítés kiváló szintű volt, illetve a vezető együttes célkitűzést helyezett kilátásba. Az egyéni jutalom motiváló erővel bír a csapat egésze számára, ha ez igazságos, és egyben jelzi a vezető normáit a kiváló munkavégzésről alkotott elképzeléseiről. A jutalmat célszerű úgy kezelni, mint egy ritka jószágot, amihez komoly erőfeszítéssel lehet hozzájutni, a vezető személyes kitüntetését jelenti, és elég értékesnek kell lennie, bár nem biztos, hogy drágának.
Az ilyen jutalmakat kommunikálni érdemes, hiszen ezzel üzen a vezető a csapatnak, hogy kit tart követendőnek a munka során. Ugyanakkor vigyázni kell arra, hogy ez összhangban legyen a meghirdetett elvekkel, értékekkel. A nyilvánosságra kerülés, kommunikálás okozhat ellenérzéseket még akkor is, ha igazságos módon került kiosztásra a jutalom, mert lehet, hogy kevés a jó teljesítés, vagy olyan csoporthangulat van jelen, mely nem a teljesítéssel, hanem a rivalizációval van elfoglalva, esetleg elutasítja a vezetőt. Sajnos ilyen esetekben a jutalmat kapó kollégát lélektani agresszió érheti (kiközösítés, elhúzódás), ami akár nyílt ellenállásban is megjelenhet. Viszont azt se feledjük el, hogy ilyen viszonyok nem egyik percről a másikra alakulnak ki, ehhez mindkét félnek sokat kell dolgoznia. Az ilyen viszonyok megváltoztatásához vezető egyik út lehet, ha egy vezető felvállalja a jutalmazási döntéseken keresztül a csoporthangulat megváltoztatását. Ez vezetői feladata.


