Sok hasonló apró vagy rejtett szituáció lehet jelen egy-egy munkahelyen. Ez valamilyen szinten érthető, hiszen különböző értékrenddel és jellemmel, személyiséggel rendelkező emberek próbálnak meg egy közös cél érdekében együtt dolgozni. Ez bizony alapvetően alkalmazkodást igényel a szereplőktől, s az összecsiszolódás vagy annak hiánya akár mélyebb konfliktusokhoz is vezethet a szervezetben. Lássuk be, ez a teljes csoportműködést megbéníthatja, s előbb-utóbb a munkaminőség és teljesítmény rovására mehet.
Ezért fontos, hogy vezetőként időben felismerjük a munkacsoportban kikukucskáló problémákat, s gyors megoldást találjunk rájuk.
Nézzünk meg egy soft megoldási módszert most közelebbről, mely sikeresen alkalmazható a munkahelyi konfliktuskezelés eszközeként.
Katarzisélmény a megoldáskeresés szolgálatában
A coachingról már sokat hallhattunk, hiszen szerencsére egyre népszerűbb formája a megoldáskeresésnek különböző elakadások alkalmával, akár személyes, akár csoportos problémákról van szó. A coach az a személy, aki jól irányzott kérdéseket feltéve ki tudja billenteni az egyént egy-egy bebetonozott helyzetből.
A bibliocoaching „biblio” előtagja a biblioterápiából, vagy más néven irodalomterápiából származik. Hazánkban Dr. Oláh Andor belgyógyász, természetgyógyász, néprajzkutató, író, költő és műfordító, volt az első, aki szentendrei háziorvosi praxisában betegeinek a gyógyszerek mellé egy-egy gyógyító történetet is "felírt" receptre. Ma már számos helyen, köztük kórházakban, pszichiátrián, könyvtárakban, iskolákban, idősek otthonában és a civil szférában is alkalmazzák ezt a személyiségfejlesztő, önismereti módszert. A biblioterápia kapcsolódni, gondolkodni és figyelni tanít. Szorongásoldó hatású, aminek következtében könnyebben osztjuk meg társainkkal gondolatainkat, problémáinkat, így előrébb visz mindannyiunkat a problémamegoldás útján. Összerendező hatása van, és egyfajta projekciós felületet kínál a konfliktusok kimondásához. Összességében fejleszti a problémamegoldó képességet, s az egyes alkalmak végével megkönnyebbülést hoz, katarzishoz juttat.
A két módszertan ötvözetéből született a bibliocoaching, amely egy olyan módszer, amely a könyvek és irodalom használatát ötvözi a coaching technikáival annak érdekében, hogy segítsen az egyéneknek személyes és szakmai fejlődésükben. Ez a módszer a coaching alapelveire épít, például a kérdésekre, reflektálásra és célkitűzésekre, azonban a coaching folyamat során a résztvevők irodalmi anyagokat, könyveket vagy más írott forrásokat használnak segítségül.
Bibliocoaching a munkahelyen
A munkahelyi konfliktusok kezelése kiemelkedő fontosságú minden szervezet számára, mivel ezek hatékony megoldása segíthet megelőzni a munkahelyi feszültséget, javítani a csapatmunkát és növelni a termelékenységet. A bibliocoaching egy olyan eszköz lehet, amely segíthet az egyéneknek és csapatoknak hatékonyabban megérteni és kezelni a konfliktusokat.
A bibliocoaching során a résztvevők a megoldandó konfliktust célzó meghatározott könyvet vagy irodalmi művet olvasnak, majd a coach segítségével reflektálnak a szövegre és az abból levonható tanulságokra, ötletekre. A coach kérdéseket tesz fel, amelyek segítenek az egyéneknek felfedezni és értelmezni az olvasottakat, valamint összekapcsolni azokat saját vagy csoportjuk helyzetével, céljaikkal.
A bibliocoaching előnyei közé tartozik, hogy lehetővé teszi az egyének számára, hogy új perspektívákból lássák saját helyzetüket vagy problémáikat, valamint inspirációt és motivációt nyújthat a személyes fejlődéshez is. Emellett a könyvek és irodalmi művek gyakran tartalmaznak olyan bölcsességeket és tapasztalatokat, amelyek segíthetnek az egyéneknek és csoportoknak új megközelítések és megoldások találásában.
4 terület, ahol a bibliocoaching segítheti a munkahelyi közösségek fejlődését és a konfliktusok hatékonyabb kezelését
1. PERSPEKTÍVAVÁLTÁS
A megfelelő könyvek és irodalmi anyagok segíthetnek megérteni a konfliktusok gyökereit és okait, valamint új perspektívákat nyújthatnak a problémák megközelítéséhez. Közelebb kerülünk a részletek megértéséhez, ami által könnyebb lesz a perspektívaváltás egy-egy probléma kapcsán.
2. KÉSZSÉGFEJLESZTÉS
A bibliocoaching segíthet olyan készségek fejlesztésében, amelyek kulcsfontosságúak a konfliktusok kezelésében, például kommunikációs és együttműködési készségek, empátia és konfliktusmegoldó képességek.
3. ÖNREFLEXIÓ, ÖNISMERET MÉLYÍTÉSE
A megfelelő olvasmányok által inspirált gondolatok és ötletek segíthetnek az egyéneknek abban, hogy mint önálló személyiség is növekedjenek, fejlődjenek, ami összességében hozzájárulhat a konfliktusok hatékonyabb kezeléséhez.
4. CSAPATÉPÍTÉS
A közös olvasmányok és a könyveken alapuló beszélgetések lehetőséget teremtenek a csapatoknak arra, hogy összekapcsolódjanak, megértsék egymást és megerősítsék a kapcsolatukat, ami hozzájárulhat a konfliktusok előfordulásának csökkentéséhez.
A bibliocoaching lehetőséget kínál a munkahelyi konfliktusok kezelésére és a munkahelyi kapcsolatok javítására.
A megfelelő módon alkalmazva ez az eszköz hozzájárulhat a harmonikusabb és produktívabb munkahelyi környezet kialakításához. Alkalmazásának hatékonysága a megfelelő könyvek kiválasztásán, az egyének nyitottságán és részvételén, valamint a megfelelő facilitáció és támogatás biztosításán múlik.
Olvassunk együtt, csoportban!
Néhány feldolgozásra javasolt irodalom:
Thomas Erikson: Idiótákkal körülvéve - Hogyan értsük meg azokat, akiket lehetetlen megérteni? Central Médiacsoport Zrt., 2018.
„A mindennapos konfliktusok egyik leggyakoribb oka a rossz kommunikáció - miután elolvastad ezt a könyvet, garantáltan kevesebb idióta lesz körülötted. Találd meg az utat te is magadhoz és a többiekhez!”
Robert I. Sutton: Kis seggfejkalauz. Atheneum, 2023.
„Túlélési útmutató olyan szemléletmód, illetve személyes terv kialakításáról (…), amely segít megőrizni ép elménket, és megakadályozza, hogy a szép napjainkat tönkretegye valami gyökér.”
Almási Kitti: Irigység, kibeszélés, rosszindulat - Értsük meg, hogy ne gyengítsen! Kulcslyuk Kiadó, 2018.
„ (…) fontos megtanulnunk, hogy miként óvhatjuk meg magunkat mások irigységének, rosszindulatának, gonosz pletykájának ártó hatásaitól, hogy ezek ne téríthessenek le minket a választott utunkról.”


