Hagyományos hierachikus szervezeti felépítésben a beosztottak a közvetlen feletteseiktől kapnak visszajelzést. Ezek azonban leszűkítik az értékelést egy nézőpontra. Minél több, különféle forrásból származó véleményt veszünk figyelembe, annál átfogóbb képet kaphatunk. Ennek egyik eszköze a 360 fokos értékelés. A módszerrel a dolgozók erősségeit és gyenge pontjait lehet feltárni, így általában önmagában alkalmazva azonban nem ad kielégítő képet a teljesítményről. Más módszerekkel kiegészítve azonban színesíti a dolgozókról alkotott képet.
A 360 fokos értékelésről
A 360 fokos értékelés során – ahogy a nevéből adódik – minden irányból érkezik visszajelzés. A 360 fokos értékelés során nem a munkateljesítmény van a fókuszban, hanem a dolgozó készségei és képességei. Célja az erősségek és gyengeségek feltárása, és ezáltal a javítandó területek feltérképezése. A számtalan forrásból származó információ pedig növeli az értékelés megbízhatóságát.
Miért érdemes ezt a módszert alkalmazni?
1. Átfogó képet kapunk
A többféle forrásból származó információk és vélemények széleskörűbb és pontosabb értékelést tesznek lehetővé, valamint növelik az értékelés megbízhatóságát. Visszatérő elemeket és mintázatokat fedezhetünk fel, amelyekre a fejlesztés során helyezhetjük a hangsúlyt. Továbbá, fény derülhet azokra a különbségekre, amelyek eltérő szerepeinkből adódnak.
2. Segíti a teammunkát
Ha egy csoportban az egyének tisztába kerülnek a gyengeségeikkel és erősségeikkel, amelyeken aztán elkezdenek dolgozni, az csoportszinten is előnyökkel jár. Növeli a csoport hatékonyságát és produktivitását.
3. Lehetővé teszi a mentális nézőpontváltást
Az értékelés felnyithatja szemünket az előttünk homályba merülő tulajdonságainkkal és jellemzőinkkel kapcsolatban. A névtelenség mögé burkolózva nagyobb eséllyel kapunk őszinte visszajelzést munkatársainktól a javítandó területekkel kapcsolatban.
Mire figyeljünk?
Bár számos előnyt rejt magában, nem minden szervezeti kultúra alkalmas a 360 fokos értékelésre. Ha a szervezetet a bizalmatlanság légköre és súrlódások hatják át, érdemes fokozott óvatossággal nyúlni a 360 fokos értékelés eszközéhez!
1. Negatív hangulatot idézhet elő
Ha a visszajelzések többségükben a negatív pólus felé közelítenek, akkor ember legyen a talpán, aki képes egyből építő jelleggel felfogni a kritikát. Azonban a sértett és dühös reakciók rombolhatják munkahelyi légkört.
2. Pontatlanságokat rejthet magában
Bár a többféle forrás használatával növelhetjük az értékelés pontosságát, még így is előfordulhatnak torzítások. A munkatársak pozitívabb véleményt fogalmazhatnak meg, mint ami a valóság, egyszerűen a szociális kívánatosság elve alapján. Ez főleg kis létszámú és baráti kapcsolatokba áthajló munkahelyi környezetben lehet jelentős, ahol a szoros kapcsolódások miatt nehezebb az elfogulatlanság talaján maradni. Nagyobb létszámú szervezetek esetén viszont a felszínes kapcsolatok rejtenek magukban kockázatot. Előfordulhat, hogy olyan személyektől kapunk értékelést, akik nem ismernek minket áthatóan.
3. Hangsúly a gyengeségeken
Ha a végleges riportban a gyenge pontok kerülnek fölénybe az erősségekkel szemben, az demotiváló hatású lehet. Az értékelésnek része a javítandó területek feltérképezése, azonban fontos emellett ráerősíteni az aktuálisan jól funkcionáló készségekre is.
A 360 fokos értékelés átfogóbb és hitelesebb képet adhat önmagunkról és a csapatunk egészéről is, azonban érdemes szem előtt tartani a hátulütőit is. Így lehetőségünk lesz az előnyök maximalizálására.

