hero
hrpwr.hu
Becsült olvasási idő: 1 perc
Magyarországon 100 ezer külföldi dolgozik, Ausztriában és Csehországban közel egymillió

A legtöbb külföldi betanított munkát végez, és nem kell magyarul beszélnie. Tavaly 255 ezer külföldi tartózkodott hazánkban különböző jogcímen.

A Trenkwalder kereskedelmi igazgatója, Nógrádi József az InfoRádióban ismertette a legfrissebb adatokat a külföldi munkavállalásról. Elmondta, hogy 

2024-ben 133 ezer külföldi munkás érkezett Magyarországra, miközben összesen 24 jogcímen 255 ezren tartózkodtak hazánkban.

Az elmúlt években jelentősen változott a vendégmunkások összetétele. 2016 és 2019 között főként ukrán dolgozók jöttek, számuk a korábbi időszakhoz képest csaknem 40 százalékkal nőtt. 2020-tól egyre több ázsiai ország jelent meg forrásként: először India és Vietnam, majd a külföldi beruházások hatására Dél-Korea és Törökország is. Azóta Indonézia és a Fülöp-szigetek felől is nőtt az érdeklődés.

A foglalkoztatás feltételei pozíciónként eltérnek. Betanított munkakörökben nem követelmény a magyar nyelvtudás. A kormány kvótákkal és úgynevezett negatív listával szabályozza, mely területeken és milyen létszámban alkalmazható külföldi munkaerő. Jelenleg mintegy 500 olyan munkakör van, amelyet nem tölthetnek be külföldiek, a villanyszerelőtől egészen a matematikatanárig.

A nemzeti kártya korábban csak szerb és ukrán állampolgárok számára volt elérhető, később azonban nyolc ország állampolgárai számára is megnyitották, köztük oroszok és fehéroroszok számára.

A régióban jelentős eltérések mutatkoznak. Magyarországon nagyjából százezer külföldi munkavállaló dolgozik, míg Ausztriában és Csehországban egymillió. Csehországban közel 650 ezer ukrán munkavállaló van jelen. 

„Elsősorban ők dobják meg az ottani értékeket, de Csehországban is szignifikánsan emelkedett az elmúlt években az ázsiai, azon belül is főként a vietnámi munkavállalók létszáma” 

– hangsúlyozta Nógrádi.

Hazánkban sok külföldi hallgató tanulmányai mellett vállal munkát, emellett a beruházó cégek, munkaerő-kölcsönzők és stratégiai partnerségekkel érkező vállalatok is jelentős számban hoznak munkavállalókat Magyarországra.

(Borítókép: Adobe Stock)