hero
Molnár Kamilla |

Forrás:

Dívány
Becsült olvasási idő: 2 perc
Így árulkodhatnak rólunk az emojijaink

Ma már szinte mindent kifejezhetünk egy apró ikonnal – nevetést, sírást, dühöt, vagy akár egy pizzarendelést. Az emojik beszélnek helyettünk, de amit mondanak, nem mindig az, amit gondolunk. Szakértők szerint még az érzelmi intelligenciánk szintjét is megmutathatják. Gondoltad volna, hogy a választott emojijaid többet árulnak el rólad, mint egy hosszú üzenet? 

A teljes cikket a Dívány oldalán tudjátok elolvasni.

Ma már a mindennapi kommunikáció részét képezik az emojik. Talán azért, mert valóban megkönnyíti néhány üzenet értelmezését, ha szerepel valamilyen hangulatjel a sor végén. Azonban az emojik szerepe már túlmutat ezen.

Az első 176 emotikont 1999-ben Shigetaka Kurita, a japán NTT DoCoMo távközlési vállalat alkalmazottja alkotta meg. Ezek ekkor még csak a japán felhasználók körében terjedtek el.

Minél több az emoji, annál magasabb az érzelmi intelligencia

Ma már több mint 3600 különböző emoji található mindegyikünk zsebében. Ezek révén szinte bármit ki tudunk fejezni, hiszen a sírva nevetős fejtől, a szülinapi tortán át, egészen az unikornisig mindenféle hangulatjel létezik. Az idő múlásával néhány emoji új jelentést kapott a felhasználóktól.

Az pedig, hogy milyen emojit használunk, sokkal többet elárul rólunk, mint gondolnánk. Az Indiana-i Egyetem kutatói készítettek egy tanulmányt, amelyben több mint háromszáz ember online kommunikációs szokásait elemezték. A 191 nőből és 123 férfiból álló csoport kérdőíves elemzését követően a kutatók megállapították, hogy a résztvevők leggyakrabban arra használták a hangulatjeleket, hogy egyértelműbben közvetítsék üzenetük hangvételét.

A tanulmányban kijelentették, azok, akik gyakran használnak emojikat, magasabb érzelmi intelligenciaszinttel rendelkezhetnek.

A kutatás arra is rávezette a szakembereket, hogy az emoji használat gyakorisága és minősége képes egészen pontosan megmutatni, milyen is az adott személy kötődési stílusa. Tanulmányukban kiemelték, a magas érzelmi intelligencia és a biztonságos kötődési stílus egyértelműen gyakori emoji használatot eredményez.

Elárulhatják az emojik, hogyan kötődünk

A kutatás kötődési részét a szülő-gyerek kapcsolatra alapozták. Ugyanis tudvalevő, hogy az elsődleges gondozótól függ, milyen is lesz pontosan a gyermek kötődési stílusa. Leírták, azok a gyerekek, akik védelmezve és támogatva érzik magukat a szüleik által, és mély kapcsolatot ápolnak velük, nagyobb eséllyel lesznek biztonságos kötődésűek, ami a legegészségesebb kötődési forma.

A tanulmány kifejtette, a magasabb érzelmi intelligenciával rendelkező emberek emojikkal töltötték meg üzeneteiket, hogy egyértelműbbek legyenek, míg a kötődési problémákkal küzdők tényszerű információkat osztottak meg, főként hangulatjelek nélkül.

Kép: Pexels

A kutatásban egyértelműen megmutatkozott, hogy azok, akik szorongva kötődőek, igyekeztek semmilyen érzelmi intimitást sem kifejezni üzeneteikben, így ők használták a legkevesebb emojit.

A kutatók összességében arra a következtetésre jutottak, hogy inkább a nők használnak emojikat, de ők is inkább csak szűk baráti és családi körben. A férfiak általánosságban is kevés emojit használnak a mindennapi kommunikációjukban.

Azt, 

hogy hogyan kommunikálunk az online térben, nagyban befolyásolja a hangulatjelek használata, 

hiszen ezzel nemcsak mondanivalónkat, hanem szándékunkat is jelezhetjük a beszélgetőpartner felé.

Üzeneteink és posztjaink emojikkal való kiegészítése növeli az elköteleződést és az érzelmi kapcsolatot köztünk és a külvilág között.

Ráadásul a hangulatjelek folyamatosan alkalmazkodnak a különböző kultúrákhoz, etnikumokhoz, technológiákhoz és az érzelmi kifejezés új formáihoz. Ez arra enged következtetni, hogy várhatóan a jövőben is egyre gazdagabb szerepet kapnak majd a digitális kommunikációban az emojik.

(Borítókép: Pexels/ROMAN ODINTSOV)