hero

Forrás:

HRDOKTOR
Becsült olvasási idő: 2 perc
Erre érdemes időt szánni evés után az irodában

Ismerős a helyzet, amikor egy munkahelyi ebéd után azon izgulsz, vajon észreveszik-e a kollégáid a kellemetlen leheletet, vagy hogy az ételmaradék odaragadt a fogaid közé? És az is, amikor egy fontos megbeszélés előtt jól jönne egy gyors fogmosás, de nincs rá idő vagy lehetőség? Pedig néhány apró szokással sokat tehetünk a fogaink egészségéért a munkaidő alatt is, és ezzel nemcsak magunknak, hanem a környezetünknek is szívességet teszünk.

Fogápolás az irodában – így végezd helyesen

Mindenki számára ajánlható, hogy az ebédet követően (nem közvetlenül utána, hanem nagyjából fél óra elteltével) mossuk meg a fogainkat az irodában is a reggeli és az esti alapos fogtisztítás kiegészítéseképpen. Ha erre nincs is lehetőségünk, egy mosdóban elvégzett vizes öblögetésre, vagy egy rövid fogselymezésre még a legelfoglaltabbaknak is érdemes egy kis időt szakítani, ha sokáig egészséges fogakat szeretnének.

Ehhez hasznos lehet egy kisméretű szájápolási csomag összeállítása: a fogkefe, a fogkrém, a fogselyem mind segítségünkre lehetnek a munkahelyi fogápolásban, egy kis szájvízzel pedig sokat tehetünk a szájhigiénia fenntartásáért és a friss lehetünk egész napos megőrzéséért. Szerencsés, ha az összeállított csomag a kezünk közelében van ebéd után: magunkkal vihetjük a kézitáskánkban, a férfiak pedig elhelyezhetik az íróasztaluk fiókjában vagy ha van, a munkahelyi öltözőszekrényben is. 

Irodai tanácsok fogszabályzót viselőknek

Egyre több felnőtt, köztük irodai dolgozó vállalja a fogszabályzást esztétikai és egészségügyi okokból. Ők is igazolhatják, hogy nem lehetetlen öt percet lecsípni a munkából egy kis fogtisztítás érdekében. Esetükben még nagyobb ennek jelentősége, hiszen a fogszabályzó körül könnyen megtapadhatnak ételmaradékok, amelyek fogszuvasodáshoz vezethetnek – így ezeket a fogszabályzót viselőknek mindenképp el kell távolítaniuk a fogproblémák megelőzése érdekében.

A munkahelyi nassolás tönkreteheti a fogakat – ezt tedd, hogy elkerüld

Kép: Pexels/cottonbro studio

Legtöbben talán nem is vagyunk tudatában, hogy a munkaidőben elfogyasztott cukrozott kávék, teák, üdítők és energiaitalok elkortyolásával mennyi cukrot viszünk be a szervezetünkbe. A munkahelyen elfogyasztott nassolnivalók egy részében: sütikben, csoki- és energiaszeletekben, kekszekben, gyümölcsjoghurtokban, túrórudikban rengeteg cukor található, amit árt a fogainknak. Ha szeretnénk megóvni fogaink egészégét, érdemes a munkaidőben bevitt cukor mennyiségét csökkentenünk, és a munkahelyi étkezések során egészséges ételeket fogyasztanunk, ezzel nemcsak a fogainknak, hanem az egész szervezetünknek jót teszünk.

A hozzáadott cukrot tartalmazó rágcsálnivalók kiválthatóak például telítetlen zsírsavat és vitamint, ásványi anyagot tartalmazó napraforgómaggal vagy tökmaggal, dióval, mogyoróval, illetve vitaminban és rostokban gazdag zöldségekkel, egyes gyümölcsökkel.

Emellett próbálkozhatunk a rágózással is (persze kizárólag cukormentes rágógumival). Ez nemcsak a cukros nassolnivalók fogyasztásának helyettesítésével segíthet a fogak egészségének megőrzésében, hanem azáltal is, hogy a rágózás által kiváltott fokozott nyáltermelés segít a fogakra ragadt ételmaradékok eltávolításában és a baktériumok elszaporodásának gátlásában. Ha rendszeresen rágózunk és sok vizet iszunk, miközben a számítógép előtt dolgozunk, máris tettünk egy lépést fogaink védelmében.

A cikk eredetileg a HRDOKTOR oldalán jelent meg.

(Borítókép: Pexels/fauxels)