Az újrainduláshoz újra kell építeni a csapatokat
A hirtelen és radikális változás, az azt kísérő káosz, valamint a még mindig bizonytalan jövő erősen megtépázta az egyéni motivációt. A megrendült motiváció, a kölcsönös kudarcélmény szükségessé teszi az élmények érzelmi feldolgozását.
Az újrakezdés elején szükség van az akut motivációs problémák kezelésére – újra kell építeni a csapatot.
Az elmúlt időszak érzelmi feldolgozása és a tanulságok levonása csapatépítő programokon, workshopokon történhet a leghatékonyabban. Érdemes ezért a karácsonyi csapatépítő bulira szánt összeget előre elkölteni, itt és most egy olyan programra fordítani, ami újra ütőképessé teszi a munkahelyi gárdát.
Ezután jöhet a motivációs bázis hosszú távú felépítése. Mivel a motiváció több tényezőből áll, így érdemes ezeket külön kibontani és mindegyiket a megfelelő módon kezelni. Vegyük végig a fontosabb pontokat a szükségletpiramis szintjei szerint!
Alapvető szint
Ezt a szintet érinti a jövedelem csökkenése és a munkafeltételek esetleges megváltozása a járványt követően.
A jövedelem csökkenése remélhetőleg csak átmeneti és az újraindulást követően visszaáll egy elfogadható szintre. A munkafeltételek biztosítását viszont érdemes hosszabb távra megvizsgálni. Ha például a távoli munkavégzés hosszú távon beépül a munkarendbe, érdemes segítséget nyújtani a megfelelő környezet kialakításában. Nem lehet egy dohányzóasztalon hosszú távon teljes értékű irodai munkát végezni. Az otthoni iroda a céges iroda kihelyezett részévé kell váljon infrastrukturálisan is.
Biztonság szintje
A gazdaság kiszámíthatatlan változása megrendítette a biztonságérzetet. Ez rávilágít arra, hogy mennyire fontos a vállalat stratégiájával, jövőjével kapcsolatos tudatos tájékoztatás. A motiváció fenntartása érdekében nagyon fontos, hogy a munkatársak tájékoztatva legyenek a vállalat mindenkori helyzetéről. Ennek a tájékoztatásnak rendszeres alkalmat kell keresni a jövőben is.
Sokan panaszkodnak arról is, hogy hiányoznak a visszajelzések. A vezetők és munkatársak közötti távolság miatt kevésbé látszik a munkavégzés intenzitása, így sokan éreznek egyfajta bizonyítási kényszert. Ez előtérbe helyezi, hogy egyértelműek és objektívak legyenek a munkaköri elvárások, a teljesítési kritériumok. A vezetői kommunikációnak, a visszajelző beszélgetéseknek és a teljesítményértékelésnek nagyobb szerep jut, mint eddig. A vezetőket szükség esetén vezetői tréninggel kell képezni a feladat ellátására.
Kapcsolatok szintje
A kényszerű távolságtartás tette világossá azt a tényt, hogy a munkahely nem csak a munka, hanem a szociális kapcsolattartás fontos helyszíne is. A hiányzó munkahelyi kapcsolattartás személytelenebbé teszi a kapcsolatokat, rontja az együttműködés légkörét.
Új formákat kell találni a napi kapcsolattartásnak. Rendszeressé kell tenni az értekezleteket, ahol mindenki megkapja a szükséges információt. Ha szükséges, javítani kell az online értekezletek, megbeszélések kultúráját. A távoli munkavégzés káros hatásait pedig tudatos csapatépítéssel, intenzív közös programokkal kell ellensúlyozni.
Egy több helyszínen, szétszórtan működő csapat esetén a csapatépítő programoknak rendszeresen helyett kell biztosítani.
Hol szorít a cipő?
Minden cég helyzete egyedi és eltérő. Az aktuálisan fejlesztendő pontok feltárása az újraindulás zűrzavarában azonban nem mindig egyszerű. A Győri Tréning Online Szervezetdiagnózis programjával szerencsére gyorsan és könnyen végezhetsz pontos helyzetfelmérést erőfeszítés nélkül. További információ a programról ezen a linken található.
(x)