Az ausztrál ABC News riporterei a Kínában kialakított és egyelőre még tesztüzemben lévő megfigyelőrendszerről készítettek egy részletes videót , amelyben személyes történeteken keresztül próbálják testközelbe hozni a nyugati ember számára az elképzelhetetlent.
A rendszerben Kína minden lakosáról készítenek egy adatlapot, amelyben különféle megfigyelhető cselekvések, aktivitások, döntések és viselkedések mentén pontszámokkal jutalmazzák a követendő, levonással pedig büntetik az elítélendő cselekedeteket. Arról, hogy semmi se maradjon rejtve közel 200 millió kamera gondoskodik. Akik magasabb pontszámot érnek el, tehát szabálykövető tagjai a társadalomnak, számos kedvezményben részesülnek, valamint több lehetőséget kapnak pl. utazásra. Az állam szemében megbízhatatlan polgároknak azonban mindenféle, számunkra alapvető jogokat érintő korlátozassal kell számolnia.
Ez önmagában talán annyira nem is érdekes, hiszen a világ számos pontján találkozunk hasonló bevett gyakorlattal. Az újdonság a kínai rendszerben az, hogy mindez egy mesterséges intelligencia irányítása révén valósul meg. Sokat cikkeztünk már arról, hogy az MI hogyan formálja át a munkaerőpiacot, hogyan cserélheti le a humán munkaerőt, azonban ez a videó azt mutatja be, hogyan határozhatja meg egy ember egész életét.
A videóban az új rendszer kapcsán kialakult véleménytáborok mindkét pólusának képviselői megszólalnak, és egészen más tényezőket hangsúlyoznak. Mindenki maga eldöntheti, hogy melyik szemlélet az, amellyel egyet tud érteni, de ami számomra személyesen a legfélelmetesebb: ha Kínában lennénk, ez a cikk ma meg sem születhetne.

