Ha irodában dolgozol, a napjaid nagy részét más emberek társaságában töltöd, ezért fontos, hogy olyan munkahelyi légkör vegyen körül, ahova szívesen jársz be nap mint nap. Előfordulhat, hogy pont a munkatársaid miatt mész be kevesebb lelkesedéssel. Esetleg úgy érzed, nem kedvelnek téged annyira, mint a többieket. Vagy éppen neked megy az agyadra valamelyik kollégád. Bárhogy is legyen, rajtad is múlik, mit teszel annak érdekében, hogy jobb viszonyt alakíts ki a munkahelyi környezeteddel.
Meginni egy kávét vagy ebédszünetben összeülni a kollégákkal hatalmas felüdülés lehet egy fárasztó, stresszes nap során. Egy kis időre kikapcsolódhatunk, mással is foglalkozhatunk a munkahelyi témákon kívül. Nem ritka, hogy a munkahelyi kapcsolatok idővel barátsággá alakulnak át. De mit tehetnek azok, akik úgy érzik, nem tudnak elég jól kapcsolódni kollégáikhoz? A jó hír az, hogy nem kell nagy dolgokra gondolni: elég, ha jobban odafigyelünk másokra.
Valóban figyelsz a másikra, vagy csak úgy teszel?
Az értő figyelem kulcsfontosságú ahhoz, hogy mély emberi kapcsolatokat alakítsunk ki. Azonban gyakran előfordul, hogy csak úgy teszünk, mintha figyelnénk a másikra, de közben már a következő tennivalónkon agyalunk. Még az is lehet, hogy mi magunk is elhisszük, hogy figyelünk. Manapság, amikor az életünkre egyre jellemzőbb a multitasking, nagyon nehéz jelen lenni, és egyszerre csak egy dologra koncentrálni. Amikor megoszlik a figyelmünk beszélgetés közben, a másik fél könnyen úgy érezheti, hogy valójában nem érdekel minket a mondanivalója. Ebből kifolyólag elképzelhető, hogy a következő alkalommal már kevésbé lesz kedve társalogni velünk. Ha egy beszélgetés során elkezdünk tudatosan figyelni arra, hányszor kalandozik el a gondolatunk, sokkal könnyebben vissza tudunk térni fejben a beszélgetőtársunkhoz, így valóban értő figyelemmel tudjuk őt hallgatni.
Biztos, hogy ez a megfelelő pillanat?
Amikor nem tudunk kellően odafigyelni a másik emberre, valószínűleg minket is nyomaszt valami, esetleg éppen összecsaptak a fejünk felett a hullámok. Ilyenkor mi is csak arra vágyunk, hogy meghallgassanak minket. Ha úgy érzed, képtelen vagy odafigyelni a kollégádra beszélgetés közben, mondd el neki, hogy nagyon próbálsz rá fókuszálni, de most nehezedre esik, mert más dolgokon jár az eszed. Biztosítsd, hogy nem azért, mert nem érdekel, vagy untat téged. Ha bizalmasabb kapcsolatban vagy ezzel a kollégával, be is avathatod, hogy mi nyomja a lelked, ezáltal ő is sokkal jobban fog tudni kapcsolódni hozzád.
Tedd félre a telefont!
A telefonunk annyira hozzánk van nőve, hogy sokszor észre sem vesszük, ha elkezdjük pörgetni a közösségi oldalakat. A gond az, hogy gyakran ezt mások társaságában tesszük, miközben valaki talán pont arra vágyik, hogy figyeljünk rá és meghallgassuk. Biztos veled is előfordult már, hogy meséltél valamit, a beszélgetőtársad reagált, de közben a telefonját nyomkodta. Elég bosszantó, nem igaz? Hacsak nem vársz fontos hívást, hagyd az asztalodnál a telefonod szünetek közben, így kevésbé érzel majd késztetést arra, hogy folyton ránézz, és a beszélgetéseid is tartalmasabbak lehetnek.
Vizsgáld meg más szemszögből is!
Előfordulhat, hogy egy kollégánkkal bármennyire is próbálunk, nem tudunk kijönni. Arra valószínűleg hiába várunk, hogy ő változzon, így nekünk kell változtatnunk a hozzáállásunkon. Ha nem tudjuk megérteni a másikat, esetleg folyamatosan bosszant, idegesít, egy dolgot tehetünk: mentalizálunk. A mentalizáció segítségével önmagunk és mások viselkedését is jobban megérthetjük, ezáltal egy másik perspektívából láthatjuk a dolgokat. Ha megpróbáljuk beleképzelni magunkat a másik ember helyzetébe, talán rájövünk, hogy miért viselkedik úgy ahogy. A perspektívaváltás egy sokkal pozitívabb attitűdöt eredményezhet vele szemben, aminek következtében van esély arra, hogy a másik hozzáállása is megváltozik.


