hero
Becsült olvasási idő: 3 perc
21 nevező szervezet közül emelkedett ki a Jane Goodall Intézet a Telekom pályázatán

Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben címmel hirdetett pályázatot kifejezetten magyarországi nonprofit szervezetek számára a Magyar Telekom és a Hello Nonprofit. A felhívásban olyan szervezetek jelentkezését várták, melyek az e-hulladék és a digitális környezetszennyezés csökkentésére, a városi éghajlati alkalmazkodásra, vagy a hazai ökoszisztémák ellenállóképességének támogatására fókuszálnak. A zsűri 21 pályázatból választotta ki a győztes Jane Goodall Intézet „Passzold vissza, Tesó!” programját, amely 16 millió forint támogatásban részesül.

A klímavédelem, és ezen belül is a körforgásos gazdaság népszerűsítése a Magyar Telekom ESG stratégiájának egyik fontos eleme. A vállalat maga is évről évre növeli a visszagyűjtött használt készülékek számát, hogy újrahasznosítás után alapanyagként, vagy adományozás formájában visszajuttassa őket a körforgásba. Az idei évben a Magyar Telekom több tízezer készüléket, nagyságrendileg 4 tonna elektronikai hulladékot gyűjtött így vissza országszerte. A vállalat egy éve pedig már felújított készülékeket is kínál ügyfeleinek a fenntarthatóság jegyében. 

Versenyre hívták a szervezeteket

A Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben című pályázatra több mint egy hónapon keresztül várták a magyarországi nonprofit szervezetek jelentkezését a Hello Nonprofit online platformján keresztül. 

Az érdeklődők 3 kategóriában adhatták le pályázataikat: 
 

  • e-hulladék és a digitális környezetszennyezés csökkentése
  • a városi éghajlati alkalmazkodás támogatása
  • a magyarországi ökoszisztémák ellenállóképességének, klímaadaptációjának támogatása

A Telekom vállalta, hogy minden, az ügyfelei és kollégái által leadott használt készülék után 500 forinttal támogat egy klímaadaptációs projektet, 3 fázisra bontva, 16 millió forint összegig. Ezt az összeget nyerte most el a pályázattal a kiválasztott program. 

Ők vitték haza a díjat

Végül 21 szervezet adta le jelentkezését, melyből neves szakmai zsűri választotta ki a győztest. A Telekom ESG és fenntarthatósági szakértői mellett Dr. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, Ferenczi Attila Maxim hulladék szakértő, Dr. Buzási Attila városi fenntarthatóság és klímaadaptáció szakértő, valamint Litkai Gergely fenntarthatósági menedzser és oktató a Jane Goodall Intézet Passzold vissza, Tesó! programját választotta győztesnek. A Passzold vissza, Tesó! 2018 óta végzi használaton kívüli mobilok, gps-ek, tabletek és tartozékaik visszagyűjtését.  Az akció iskolák, vállalatok, önkormányzatok, egyéb egyesületek és szervezetek bevonásával alakít ki gyűjtőpontokat, ahol a lakosság leadhatja az általuk már feleslegesnek ítélt mobilkészülékeket. 

Jelenleg országszerte a KÖVET Egyesülettel együttműködésben, összesen több mint 1200 gyűjtőpontot működtetnek. A program indulása óta eltelt időszakban évente 14-18 ezer készüléket, vagyis összesen 8 tonnányi elektromos hulladékot gyűjtöttek már vissza. A fizikai e-hulladékgyűjtés mellett a szervezet nagy hangsúlyt fektet az oktatásra és a szemléletformálásra is, évente 350-400 oktatási intézményhez és vállalathoz érnek el ingyenes oktatási programjukkal, illetve összesen évi 300-400 ezer ember figyelmét hívják fel a fenntarthatóság és környezettudatosság jelentőségére. 

„Elsőre talán furcsának tűnhet, hogy a Jane Goodall Intézet, melynek elsődleges célja a csimpánzok és élőhelyeik védelme, hogyan kapcsolódik a használt mobilok összegyűjtéséhez. Pedig az összefüggés egyszerű: a mobiltelefonok előállításához szükséges koltán ércet Afrikában, veszélyeztetett fajok, pl. gorillák és csimpánzok élőhelyén bányásszák, felemésztve erdeiket. Ezt a folyamatot szeretnénk megfékezni, ezért gyűjtjük újrahasznosítás céljából a mobilokat. Nagyon boldogok vagyunk, hogy a Telekom minket választott győztesnek. Támogatásukkal biztosítani tudjuk jövő évi hatékony működésünket, és közösen még több embert érhetünk el szemléletformáló programunkkal, mellyel reményt adunk a természetnek, az állatoknak és az embereknek” 

– mondta el a pályázat kapcsán Kádár András főtitkár.

„A Magyar Telekom számára kiemelten fontos a civil szervezetekkel való partneri együttműködés, hiszen ezek a szervezetek hosszú távon is hiteles szakértőink lehetnek. Ráadásul velük együtt még célzottabban tudjuk felhívni a figyelmet számunkra fontos társadalmi és környezeti ügyekre. Emellett felelős vállalatként szívügyünk a körforgásos gazdaság megteremtése is, éppen ezért választottuk győztesnek a Passzold vissza, Tesó! programot, mely maximálisan egybecseng saját törekvéseinkkel. Bízunk benne, hogy a pályázat egy hosszú távú együttműködés kezdete, és közösen tovább formálhatjuk a fenntarthatósággal, környezeti tudatossággal kapcsolatos közgondolkodást”

– mondta el Várkonyi Diána, a Magyar Telekom Capital Market Relations Hub és ESG Squad vezetője. 

Egy okostelefon a periódusos rendszer 63 különböző elemét tartalmazza, melyek 90 százaléka újrahasznosítható. A mobilokban felhasznált műanyagot, üveget, fémeket (pl. alumínium, réz) és ritkaföldfémeket (pl. arany, kobalt) Magyarországon is ki tudják nyerni, így alapanyagként kerülhetnek vissza a körforgásba.* Egy mobilkészülék újrahasznosításával 5kg CO2 kibocsátás kerülhető el, négy telefon újrahasznosításával pedig egy fejlett fa éves karbonmegkötési képességének megfelelő CO2 egység is megspórolható.

*Recycling-Rates-of-Smartphone-Elements.png (1323×935) (wp.com)