hero
Tóth Barbara
Becsült olvasási idő: 3 perc
Találj rá a kreativitásodra!

Júniusban a HRPOWER-en a KREATIVITÁS témakörét helyezzük a középpontba. Szeretnél kreatívabb lenni, de nem tudod hogyan fogj hozzá? Esetleg már elkönyvelted magadban, hogy benned nincs kreativitás, így nem is próbálkozol? Szlafkai Éva, az Élj kreatívan! című könyv írója szerint a kreativitás mindenkié lehet, és rámutat arra, hogy mennyire fontos fejleszteni, hiszen manapság ez az egyik legfontosabb készség a munkaerőpiacon.

A mai világban folyamatosan kapjuk az újabb és újabb ingereket: egyre jobban kell törekednünk arra, hogy innovatív ötletekkel álljunk elő. A technológia robbanásszerűen fejlődik, míg korábban csak elképzelni tudtuk, hogy milyen változásokat eredményezhet a mesterséges intelligencia megjelenése, ma már ez a valóság, egyre több helyen lehet arról olvasni, hogy hogyan alakítja át a munkaerőpiacot, valamint, hogy a robotizáció hogyan válthatja ki az emberi munkaerőt. Ha az emberek lépést szeretnének tartani a naponta megjelenő technológiai innovációkkal, folyamatosan tanulniuk és fejleszteniük kell önmagukat.

 Miért fontos, hogy fejleszd a kreativitásod?

Szlafkai Éva szerint az elkövetkezendő években három készség lesz nélkülözhetetlen a munka világában: a komplex problémamegoldás, a kritikus gondolkodás és a kreativitás.Ezek a készségek segítenek átlátni a káoszon, szembenézni komplex feladatokkal, megoldást találni a tegnap válaszaival működésképtelen holnapunk problémáira; birtokukban új nézőpontokat tudunk számításba venni, megkérdőjelezhetjük a status quót, és kiszűrhetjük a ránk ömlő információhullámból a hiteles és hasznos tartalmat.” 

Mi kell a kreativitáshoz? 

Az, hogy mennyire vagy kreatív, nagyon sok mindentől függhet. Könnyen a kreativitásod útjában állhat, ha félsz a kudarcoktól vagy mások véleményétől, és ezért nem mersz belevágni. A hibázás a fejlődés velejárója. Nem hibázol, gyakorolsz”– írja Éva. Az is gátolhatja a kreativitásodat, ha folyton a maximalizmusra törekszel, hiszen a kreativitáshoz rugalmasságra van szükség.

A kreativitás tanulható, fejleszthető, készségszintre emelhető. A kreativitás nemcsak a művészek és a tudósok sajátja, hanem a hétköznapi embereké is. Mindnyájan kreatívak vagyunk csak másképp. A kreativitáshoz rugalmas hozzáállás és kíváncsiság, tudásvágy kell, hogy olyan nézőpontból láthassuk a világot és benne önmagunkat, amely révén kiszélesíthetjük az életterünket, bővíthetjük a lehetőségeinket, megnövelhetjük az életenergiánkat, és elégedettebbé tehetjük mindennapjainkat” – írja Éva. 

Hogyan kezdd el fejleszteni a kreativitásod? 

Ha nem tudod, hogyan kezdj hozzá a kreativitásod felélesztéséhez, jó kiindulópont lehet egy mind map (vagy magyarul elmetérkép) felrajzolása. Fogj egy papírlapot és egy tollat, gondolj egy olyan témára vagy problémára, ami kihívást jelent és még nem tudod rá a megoldást. Írd fel a lap közepére, majd húzz belőle vonalakat, ahova felírhatod, ami eszedbe jut az adott témáról, rajzolhatsz ábrákat is, bármit, ami közelebb visz a megoldáshoz.Éva szerint gyakorlatilag bármilyen problémára vagy helyzetre használhatjuk: többek közt előadás készítésére, álláskeresésre, célok elérésére, kapcsolatok feltérképezésére, projektek rendszerezésére, időbeosztás megtervezésére, önmagunk megismerésére és pénzügyek kezelésére.

Mit tenne a gyerekkori éned?

A kérdezés, a kíváncsiság és a világra való rácsodálkozás mind hozzásegítenek ahhoz, hogy kreatívabb legyél, új lehetőségeket fedezz fel és jobb legyen a problémamegoldó képességed. Gondolj vissza a gyerekkori énedre. A gyerekek nem félnek kérdezni, folyton keresik a válaszokat, játékosak, nem agyalják túl a dolgokat. Éva azt tanácsolja, hogy a rohanó hétköznapok közepette néha álljunk meg egy pillanatra, és kérdezzük meg magunktól: Mit tenne most ebben a helyzetben a gyerekkori énem?” 

Tudod, mi az oka, hogy a kreatív emberek mindenben lehetőséget látnak? Az, hogy kíváncsiak, nyitottak a világra, tele vannak kérdésekkel, és szenvedélyesen kutatják a válaszokat. Ha elég szélesre tárod az ajtót, több perspektívából szemléled az életet, akkor több lehetőséget fogsz te is észrevenni. Ismerd fel a helyzeteket, amelyeken nem tudsz változtatni, és keresd a lehetőségeket, hogy ilyen esetekben mégis miként érheted el a célodat. Aki kíváncsi, tele van felfedezőkedvvel és lelkesedéssel - ez pedig remek muníció, ha ki kívánja aknázni az életében rejlő megannyi klassz lehetőséget” – írja Éva.