Paulina Król, a No Fluff Jobs Head of People and Operations szakembere a Díványnak elmondta: fontosnak tartják, hogy a bérek szerepeljenek a hirdetésekben, mert az az átláthatóságot segíti.
Miért nem tüntetik fel a hirdetésekben a bérsávokat?
A fizetések elrejtésének három fő oka van:
- először is, sok szervezetnél ez egyszerűen bevett gyakorlat.
- A másik ok az, hogy ezzel megőrzik a rugalmas tárgyalási lehetőségeket vagy elkerülik a versenyhátrányt.
- Harmadrészt pedig a „bérfeszültség” elkerülése a cél, hiszen a meglévő alkalmazottak zúgolódhatnak, ha kiderül, hogy egy új kolléga hasonló munkakörben magasabb bért kap. Ez főleg azoknál a cégeknél jellemző, ahol nincs egységes bérstruktúra.
A hirdetésekben megjelenő „versenyképes fizetés” kifejezés sajnos sokszor félrevezető, hiszen minden jelölt más tapasztalatokat és elvárásokat hoz. Ez pedig nem csak a jelöltek, de a HR-esek idejét is pazarolhatja.
„A vállalatok feltételezhetik, hogy a jelöltek csökkenteni fogják a fizetési elvárásaikat, vagy kompromisszumot kötnek a képzettségükben, hogy megfeleljenek annak, amit a munkáltató »a legmegfelelőbbnek« tart. Ez olyan toborzási folyamatot eredményezhet, amely egyik fél számára sem vezet kielégítő eredményre”
– magyarázza a szakértő.
Sok hirdetésben azt olvashatjuk, hogy „fizetési igény megjelölésével” várják a jelentkezést. Król szerint ezzel a munkáltatók a jelöltek önértékelését és a piaci viszonyokat mérik fel, de az sem kizárt, hogy így szeretnék lejjebb szorítani az elvárásokat.
Előnyös lenne a bérek feltüntetése
A bérek megadása több szempontból is előnyös lenne: átláthatóbbá teszi a rendszert, növeli a bizalmat, és összességében hatékonyabbá teszi az álláshirdetéseket. Így azok a jelöltek, akiket nem elégít ki a kínált összeg, egyszerűen nem pályáznak, ami kevesebb, de relevánsabb jelentkezőt eredményez.
„Másfelől a fizetés átláthatósága a világos elveken, a nyílt kommunikáción és az őszinte munkáltató-munkavállalói kapcsolatokon alapuló vállalati kultúra szimbóluma. Ezért ez egyben egy módja annak is, hogy egy vállalat kitűnjön az eltérő normákkal rendelkező szervezetek közül.”
A fizetések közzététele segíthet a nemek közötti bérszakadék mérséklésében is, hiszen minden jelölt tisztában lenne a pozíció bérsávjával, ami csökkenti a diszkrimináció esélyét. Ehhez az is fontos, hogy a cégek bértáblákat vezessenek be.
„Ha a vállalatok a nyílt kommunikációra és a tiszteletre helyezik a hangsúlyt, és elkezdik közzétenni a bértartományokat az álláshirdetésben, vagy nyíltan beszélnek róluk a felvételi folyamat során, csökken a fizetés igazságtalanságának kockázata”
– teszi hozzá a szakértő.
Az Európai Unió egyébként már dolgozik azon, hogy a béregyenlőtlenségeket csökkentse. 2026. június 7-től kezdődően azonos vagy egyenértékű munkáért legfeljebb 5 százalékos bérkülönbség megengedett. A vállalatoknak érdemes már most elkezdeni az összehangolást, hogy időben alkalmazkodhassanak a változásokhoz, és kizárólag nemsemleges kritériumok alapján értékeljék a teljesítményt és a bért.
Król szerint a fizetések átláthatósága hosszú távon javítja a vállalat megítélését és a dolgozók elégedettségét, bár azt is elismeri, hogy ez kisebb fizetések növelésével járhat, ami a jelenlegi gazdasági környezetben egyes vállalkozásoknak kihívást jelenthet.


