Egyetlen hónap alatt több ezer munkahely megszűnését jelentették be Romániában. Januárban 31 vállalat közölte, hogy kollektív elbocsátásra készül, ami összesen 4736 állás megszűnését jelenti. Ez 54 százalékkal több, mint egy évvel korábban, amikor 3072 munkahely megszüntetéséről érkezett bejelentés.
A legtöbb elbocsátás Bukarestet érinti, ahol 2725 munkahely kerül veszélybe. A második leginkább érintett térség Beszterce–Naszód megye, ott 350 dolgozó állása szűnhet meg.
Az adatokat az országos munkaerő-elhelyezési ügynökség statisztikái alapján közölte az economedia.ro.
A román jog pontosan meghatározza, mikor számít egy elbocsátás kollektívnak. Egy legfeljebb száz főt foglalkoztató cégnél legalább tíz ember elküldése tartozik ebbe a kategóriába. Százegy és háromszáz alkalmazott között akkor beszélnek kollektív elbocsátásról, ha a dolgozók legalább tíz százalékát bocsátják el, háromszáz fő felett pedig legalább harminc ember felmondása szükséges ehhez.
A mostani bejelentések egy ideje tartó folyamatba illeszkednek. Tavaly 263 vállalat jelentett be kollektív elbocsátást, ami összesen 23 907 dolgozót érintett volna. Az év végéig végül 11 652 ember veszítette el az állását, ami körülbelül 21 százalékkal több, mint az egy évvel korábban megszűnt 9600 munkahely.
A leépítések több iparágat is érintenek. A galaci Liberty Steel acélgyár például több mint háromezer dolgozót küldött technikai munkanélküliségre. A marosvásárhelyi Azomureș műtrágyagyárnál hatszáz ember elbocsátását jelentették be, és további mintegy 1500 munkahely került veszélybe a beszállítói szerződések csökkentése miatt.
Egy autóipari beszállító, az Aumovio globális átszervezése is romániai állásokat érint.
„A globális intézkedések részeként, amelyek célja a kutatás-fejlesztési beruházások fókuszálása és a hatékonyság növelése, tájékoztattuk romániai munkatársainkat arról, hogy összesen 641 pozíció megszüntetését tervezzük”
– közölte a vállalat, amely világszerte négyezer dolgozótól válik meg – mondta a Romania Journalnak.
A szakértők szerint a gazdasági környezet is hozzájárul a leépítésekhez. Az ipari cégek a magas energiaárakat, a csökkenő keresletet és a költségek növekedését említik a döntések hátterében.
A kollektív elbocsátások ellenére a román munkaerőpiaci adatok mást mutatnak. Januárban a munkanélküliségi ráta 6 százalék volt. Az országos statisztikai intézet 490 500 állástalant tartott nyilván, ami 4100-zal kevesebb, mint egy évvel korábban.
A jogászok szerint a kollektív elbocsátásoknál szigorú szabályokat kell betartani.
„A kollektív elbocsátások egyre gyakoribb valóságot jelentenek. Még ha a gazdasági okok valósak is, a jogi eljárást maradéktalanul be kell tartani”
– írta a LinkedIn-en Andreea Memet munkajogi ügyvéd egy szakmai elemzésben.
A román szabályozás szerint az érintett dolgozók felmondási időre jogosultak, és bizonyos esetekben bíróságon is megtámadhatják a döntést. A jelenlegi adatok szerint a növekvő számú elbocsátás egyelőre nem emelte meg a munkanélküliségi rátát az országban.
(via economx.hu)
(Borítókép: Adobe Stock)


