hero
hrpwr.hu
Becsült olvasási idő: 1 perc
Ezekkel a kockázatokkal jár, ha túl hideg van a munkahelyünkön
Az energiaár-robbanás egyik hatása, hogy az intézmények és vállalatok elkezdtek törekedni az irodáik és telephelyeik fenntartásával járó költségek csökkentésére. Az áram mellett a legtöbben a fűtésen próbálnak spórolni, ám ahelyett, hogy korszerűsítenék a rendszereket, sokan csak lejjebb állítják a termosztátokat. Ez viszont nem várt üzleti kockázatokkal járhat. Több kutatásban kimutatták ugyanis, hogy a hidegben az emberek fizikai és kognitív képességei is lecsökkenhetnek.

Már az 1940-es években megállapították az Utrechti Egyetemen, hogy a hidegben máshogy viselkednek az emberek: egy kísérletben egy szoba hőmérsékletét 15 és 21°C között változtatták és azt kérték 52 önkéntestől, hogy mondják el, hogy mi történik egy rövid filmrészletben. Az eltérő hőmérsékletek befolyásolták, hogy az önkéntesek milyen szavakkal írták le a történéseket. A melegben tartózkodók konkrét információkat adtak a jelenetről, míg a hűvösben tartózkodó önkéntesek absztraktabb leírásokat fogalmaztak meg.

A közel 30 éve az irodai és lakossági beltéri levegő minőségével és kondicionálásával foglalkozó Fisher Klíma szakértője, Váradi György elmondta: „a hőmérséklet jelentősen befolyásolja az irodai dolgozók hatékonyságát és a hőmérsékleti komforton kívüli állapot rontja a koncentrálóképességet. Úgy gondolom, hogy irodai környezetben minimum 20-21 °C, fizikai munkát végzők esetében pedig 18-20 °C lehet a vállalható.”

Mit tehetnek a munkaadók?

Érdemes a dolgozók visszajelzéseire támaszkodni.

„Szakértőként azt ajánlom, hogy az irodán, vagy gyáron belüli hőmérsékletet mindig a dolgozók visszajelzései alapján határozzák meg és a vezetőség biztosítson meleg italokat, védőruházatot, valamint pokrócokat is, ha a komfortzónán kívül esik a hőmérséklet.” – tette hozzá Váradi György. A szakember szerint továbbá a hőmérséklet csökkentésénél a távmunka elrendelése is jobb ötlet, már ha lehetséges. Fizikai munka esetén pedig jelentősen javítható a dolgozók közérzete és produktivitása melegedőhelyiségek létesítésével és szünetek beiktatásával.