Az ikigai egy japán fogalom, ami nagyjából az életünk célját vagy létezésünk értelmét jelenti: azt, ami mozgat minket, amitől flowba kerülünk, ami miatt érdemes reggel felkelnünk. Ahhoz, hogy megtudjuk, mi a létezésünk célja, 4 nézőpontból kell értékelnünk azokat a dolgokat, amiket csinálunk:
1. Szereted, amit csinálsz?
2. Jó vagy benne?
3. Szüksége van a világnak arra, amit csinálsz?
4. Megfizetnek azért, amit csinálsz?
Ideális esetben mi a négy kérdésre igennel válaszoltunk. Ha így van, akkor ez a tevékenységünk (ami jó esetben egyben a munkánk is) kielégítő célt ad a létezésünknek.
Mi történik akkor, ha bármelyik alkotóelem hiányzik?
- Ha nem szereted azt, amit csinálsz, akkor lehet, hogy anyagilag gondtalan vagy, de közben üresnek érezheted magad.
- Ha nem vagy jó abban, amit csinálsz, akkor bizonytalanná és frusztrálttá válhatsz, akár még bűntudatot is érezhetsz.
- Ha senkinek nincs szüksége arra, amit csinálsz, akkor a haszontalanság érzése uralkodhat el rajtad.
- Ha nem fizetnek meg rendesen az elvégett munkádért, akkor úgy érezheted, hogy nem becsülnek meg.
Passzió, szakma, hivatás vagy küldetés?
Amit szeretek csinálni, és jó is vagyok benne, az a passzió. Amit jól csinálok, és megfizetnek érte, az a szakma. Amiért megfizetnek, és a világnak is szüksége van rá, az a hivatás. Amit pedig szeretek csinálni, és a világnak is szüksége van rá, az a küldetés.
És ha mind a négy kitétel egyszerre érvényesül, az az ikigai.
Mindenki elgondolkodhat rajta, melyik kategóriába esik. Egy biztos: az ikigai az, aminek az elérésére érdemes törekednünk.

