hero
Szigyártó Lilla
Becsült olvasási idő: 3 perc
Kapcsolatunk a természettel

A természettel való kapcsolatunk jelentős és aktuális kérdés, mely hozzájárulhat egy élhetőbb jövő megteremtéséhez. Ezt a témát járom körül etikai és ökológiai szempontból, majd kitérek az aktuális helyzetre és arra, hogy mit tehetünk a változás érdekében.

Az ökológiai szemlélet teológiai és erkölcsi gyökerei

Teológiai nézőpontból tekinthetünk úgy a természetre, mint valami, aminek mi magunk nem vagyunk részei. Az viszont elvárás, hogy tiszteletben tartsuk és etikusan viselkedjünk vele kapcsolatban. A természettel való azonosulás, a tisztelet, a megértés mind-mind olyan eszközök melyek hozzásegíthetnek bennünket a hosszú távú és erkölcsös gondolkodáshoz. 

A társadalomban kialakult világkép és erkölcs is nagyban meghatározhatja hogyan cselekszünk, hogyan működünk együtt a természettel. A megfelelő nézetek kialakítása pedig egy fontos lépés a környezetünk megőrzése felé vezető úton.

Ember és természet egysége – az ökológiai világnézet

Ezt a fajta szemléletet sokféleképpen nevezhetjük: ökológiai, holisztikus vagy organikus. Vezérfonalként említeném, hogy az ember szorosan kötődik a természethez, szorosabban annál, mint azt a legtöbben gondoljuk, éppen ezért vele összhangban kell törekedni a fejlődésre és a sokféleségre. Az ökológiai szemlélet alapja az élet tisztelete, a felelősségvállalás a környezetünkért és a takarékosság. Egy olyan megközelítés, ami elismeri a természettel való kapcsolódás fontosságát, a világ teljességét és ennek a világnak a folyamatos és dinamikus változását. 

Kép: Pexels/Singkham

A fenntarthatóság egy ezzel összhangban álló fogalom. Annyit jelent, mint az életminőség javítására törekedni, reagálni a változásokra, alkalmazkodni, tanulni a tapasztalatokból, tisztelettel bánni az emberrel  és a természettel. Ezekkel a gondolatokkal egyszerre kaphatunk választ a világ komplexebb kérdéseire és szem előtt tartva őket hozzájárulhatunk egy méltányosabb, fenntarthatóbb világhoz.

A jelenlegi világkép kihívásai és a szemléletváltás útja

Mai civilizációnk értékrendjében az ember fölénye, uralkodása dominál. Általános a természet leigázása, alávetése a fogyasztói társadalom igényeinek. Két pólus figyelhető meg: 

a nyugati kultúrák természeti attitűdjei inkább negatívak, környezeti preferenciáik mégis pozitívak, 

azaz az emberek gondolkodása rövidtávú és a gazdaságot helyezik előtérbe, de közben szívesen mennek ki a természetbe és szereznek élményeket.

Összességében az egyén viszonya a természettel megromlott. Az okok egyrészről kereshetőek abban, hogy az ember önmagáról alkotott képe és világképe nem áll összhangban. A változás felé indulva először érdemes lehet elgondolkodnunk az ember és a természet viszonyán. Ez után tudjuk majd a mai szemléletmódot felváltani vagy kiegészíteni egy olyannal, ami egyszerre veszi figyelembe az embert, az életet és a természetet is.

Kép: Adobe Stock

A jelenlegi természettel kapcsolatos világnézet megváltoztatása szükséges lehet a fenntarthatóság érdekében. Mindez nem azt jelenti, hogy a jelenlegi értékrendet tagadni, teljes mértékben helyettesíteni vagy lecserélni kellene, inkább kiegészíteni a természetközpontúsággal, mint egy új perspektíva. Mindkét megközelítésre szükség van, hogy létezhessenek a modern technológiai és műszaki eszközök, de ez az élővilág és a környezet számára se legyen romboló.

A nehézség az, hogy maga a természettel kapcsolatos világnézet viszonylag rugalmatlan, így gyakorlati szinten érdemes fókuszálni a prioritásokra, a környezettudatosságra és a személyes normákra. A természet értékelése hozzájárul a környezetünk megtervezéséhez és menedzseléséhez. 

A mindennapokban ez sokféleképpen megjelenhet, például civil kezdeményezésekben, újrahasznosításban, bizonyos közlekedési módok kiválasztásában, a háztartás fenntarthatóságában, az árucikkek fogyasztásában. Emellett hasznos lehet párbeszédet teremteni a terület kutatói és a döntéshozók között is a közös értékrenden nyugvó alapok megteremtése érdekében. Továbbá a nyílt és hiteles kommunikáció a nyilvánosság felé szintén hozzájárulhat a változáshoz.

A téma jobb megismerése és a természettel kapcsolatos viszonyunkról való közös gondolkodás elősegítheti a ökológiai szemlélet szélesebb körben való elterjedését és a környezettudatosabb viselkedés kialakulását.

A szerző egyetemi hallgató.

(Borítókép: Pexels/Sebastian V.)