hrpwr.hu
Becsült olvasási idő: 4 perc
Miért zavar, ha flörtölnek a munkatársaim?

Szabad randizni egy munkatárssal? Jobb, ha egy munkahelyi pár titokban tartja a kapcsolatát? És miért vonzódnak egymáshoz olyan gyakran a kollégák? Amy Nicole Baker szervezetpszichológus (New Haven Egyetem) a leggyakoribb kérdésekre adja meg a választ a munkahelyi románcokkal kapcsolatban.

A munkahelyi románc megosztó téma, így aztán számos bizonytalanságot szül, és sok nehezen megválaszolható kérdést vet fel, melyek az alábbi alapkérdésekre vezethetők vissza: hogyan kezeljük a határt a magán- és munkahelyi életünk között? Hogy kezeljük a nemi aránytalanságot és az erőviszonyokat a munkahelyen? Íme néhány, gyakran felmerülő kérdés:

1. Randizhatok-e egy kollégával?

Attól függ – mondja a szervezetpszichológus. Csak a móka kedvéért randiznál vele? Csupán egyalkalmas dolog lenne? Ha igen, akkor lehet, hogy jobban járnál a Tinderrel. Azonban ha azért randiznál vele, mert valóban és őszintén úgy érzed, szerelmes vagy, és egy hosszú távú kapcsolat lehetőségét látod, akkor talán randizhatsz a munkatársaddal. Kutatások szerint a kollégák általában pozitívan állnak hozzá, ha szerelmet érzékelnek két ember között, és azt látják, hogy valóban törődnek egymással. Ha hátsó szándékot észlelnek a dolog mögött, az viszont zavart okozhat.

2. Randizhatok-e a főnökömmel?

Majdnem minden esetben nem a válasz, mert ez felborítja az erőviszonyokat. Amikor egy főnök és egy beosztott között kapcsolat alakul ki, ez negatív érzéseket kelt a többiekben, és ezek az érzések rendszerint inkább az alacsonyabb szinten elhelyezkedő embert sújtják. Általában részrehajlást gyanítanak, vagy hogy az illető belát a kulisszák mögé, és ez rossz szájízt eredményezhet. Egy 2017-es tanulmány szerint ha valaki a felettesével jár, az akár negatív hatással is lehet a karrierjére. A kutatók kívülálló értékelőket kértek fel online, hogy képzeljék el, hogy egy ügyvédi irodában dolgoznak. El kellett dönteniük, melyik alkalmazottat választanák egy különleges képzési programra, vagy melyiket javasolnák előléptetésre. Elképzelt dolgozók papírjait mutatták nekik, és ha az állt valamelyikben, hogy az alkalmazott jár a főnökével, vagy viszonya van vele, az értékelők kisebb eséllyel választották ki a programra vagy előléptetésre, még ha minden másban azonosak voltak is a paraméterei valaki olyanéval, aki nem randizott a főnökével.

3. Járhatok-e az alkalmazottammal?

Még mindig egy nagy nem. Talán úgy érzed, te nem is vagy igazi főnök, ugye? Pedig az vagy, és itt is olyan erőviszony áll fenn, ami más párkapcsolatban nincs. Ha úgy gondolod, valódi és mély érzéseket táplálsz a másik iránt, és ez tartós és komoly kapcsolat lenne, akkor az egyikőtöknek váltania kell – és nem feltétlenül az alacsonyabb beosztásúnak.

4. Egy kollégám és én most kezdünk találkozgatni. Hogyan kezeljük a dolgot?

Ilyenkor megindulnak a találgatások: "Járnak? Nem járnak?" Ne tartsátok titokban. Nem kell nagydobra verni, de a titkolózással rosszabbul jártok. A párokat gyakran egy egységként tartják számon, szóval próbáljátok tisztázni, hogy két külön személy vagytok. Szeretitek egymást, de nem mindig értetek egyet.

5. Miért vonzódnak egymáshoz a munkatársak?

Nos, az egyértelmű válasz, hogy az emberek vonzónak találják egymást, ha több időt töltenek együtt. De van még egy hozzávaló: a vonzalom kialakulhat, amikor szoros együttműködésre van szükség. Képzeld el, hogy csoportban kell dolgozni szoros határidővel, és hosszú éjszakákat töltötök együtt ötleteléssel. Felnézel, és az asztal másik felén az egyik kollégád egy csodás ötlettel áll elő. Lehet, érezni fogsz valamit és ez természetes. Ezt nevezzük egymásrautaltságnak. A vonzalom termőtalaja. A másik oka, amiért vonzódunk a munkatársunkhoz, sokszor az, hogy sok tekintetben hasonlítunk. Ugyanakkor egy mondás szerint: "Az ellentétek vonzzák egymást". A pszichológiai kutatások inkább az előbbit igazolják: az olyan embereket kedveljük, akik olyanok mint mi.

6. A munkatársaim flörtölnek egymással. Elég idegesítő. Mit csináljak?

Néhány kutató szerint a flörtölés hasznos, és fokozza a kreativitást. Amy Nicole Baker saját kutatása azonban azt mutatta ki, hogy a flörtölés másként érinti a résztvevőket, és másként a szemlélőket: utóbbiak számára könnyen kínossá válhat. Munkahelyi flört láttán úgy érezhetjük, mintha nem ismernénk a szabályokat, mintha nem tudnánk, mi történik, esetleg az az érzés is elfoghat minket, hogy valami olyat látunk, amit nem kéne. Azok, akik gyakran látnak ilyet, kevésbé elégedettek a munkahelyükkel, és úgy érzik, kevésbé értékesek a cég számára. Hajlamosabbak negatívan értékelni a munkakörnyezetet, talán még a felmondáson is elgondolkoznak. A nők számára ez a képzettársítás még erőteljesebb lehet. Ez még akkor is előfordul, ha úgy vallják, nem zavarja őket a flörtölés. Abban az esetben is igaz, ha azt mondják, élvezik. Tehát az udvarló közeg mérgező is lehet.

7. Szükséges-e valami szabályozás a munkahelyi románcok esetében?

A szexuális zaklatás kezelésére mindenképp kellenek irányelvek, és ezt a legtöbb HR-osztály felismerte. De ezek az esetek, amikről beszéltünk, kicsit mások. Bármennyire is szeretnék a HR-en azt mondani: "Nem lehettek szerelmesek a munkahelyen", ez nem realisztikus. Az érzelmi kötődés és szexualitás az emberi természet részei. Próbáljuk meg máshogy megközelíteni a témát! Amy Nicole Baker arra bátorítja a HR-eseket, hogy legyenek toleránsak: nem okvetlen feladatuk megállítani a munkahelyi románcot, mert ennek nincs realitása, de fontos, hogy olyan munkahelyi légkört alakítsanak ki, ahol a dolgozók teljesítményükért érzik magukat megbecsülve, és nem a megjelenésükért, nemükért, vagy személyes kapcsolataikért. Tehát a nagyobb kérdés az: hogyan biztosítsuk, hogy ez emberek értékesnek és megbecsülve érezzék magukat?

Nézd meg a teljes TED-videót, itt!