A Google biztonsági szakértői napi 18 millió COVID-19 témájú adathalásztámadást, és még ennél is több spam üzenetet észleltek csak az utóbbi pár héten, ami tisztán mutatja, mekkora lehetőséget kínál a COVID-19 járvány hackerek számára.
A koronavírus miatt home office-ba kényszerülő emberek egyre több munkát, tanulást, kapcsolattartást segítő appot töltenek le eszközeikre, melyekkel aztán belső, munkahelyi szerverekre is csatlakoznak. Azonban ezzel – megfelelő védelem hiányában – akaratlanul is szabad utat engednek a kritikus üzleti információkhoz az adathalászok számára.
Íme a legelterjedtebb trükkök:
- alapítványok vagy NGO szervezetek nevében küldött adathalász e-mailek;
- rendszeradminisztrátorok nevében a home office dolgozóknak kiküldött levelek;
- népszerű közösségi oldalak bejelentkezési felületeire megszólalásig hasonlító rosszindulatú oldalak.
Hogyan védekezhetünk egyénileg az átverések ellen?
- Jó, ha ismerjük az adathalászok módszereit (e-mail, szöveges üzenet, automata hívások, malware oldalak)!
- Ellenőrizzük, milyen linkre kattintunk!
- Soha ne adjuk ki személyes vagy pénzügyi adatainkat!
- A gyanús üzenetek egy részét futtassuk le a keresőmotorokban, így megtudhatjuk, hogy már jelentették-e őket!
- Használjunk két-faktorost hitelesítést extra védelemként!
- Használjuk a céges e-mail címünket munkával kapcsolatos ügyekhez, mert az üzleti fiókok szerencsés esetben extra biztonsági szűrőt tartalmaznak.
Mit tehet a kritikus adatok védelmében egy cég?
- Adatvédelmi és információbiztonsági szabályzatot készít.
- Információbiztonsági felelőst nevez ki.
- Gondoskodik a munkatársak közérthető IT-oktatásáról.
- Megfelelő vírus-végpontvédelmet alakít ki a dolgozók eszközein.
- Jogosultsági szintek szerint erős jelszavakkal szabályozza a kritikus üzleti adatokhoz való hozzáféréseket.
És ti megtettétek már ezeket a lépéseket?

