Először is vegyük sorba a brainstroming alapszabályait, melyeket érdemes betartani:
• mindenki mondhassa el javaslatát szabadon, legyen motiváló a légkör
• minden ötletet rögzítsünk írásban
• az ötletek nem bírálhatóak, a „rossz” ötlet is elindíthat egy másik gondolatot
- 10 + 10 perc
Ez az eszköz a „bemelegítés”, agyunk felkészítése a szabad asszociációra. Vegyünk elő egy üres lapot, és kezdjünk el írni egy adott dologról minél több megoldási javaslatot. Ez lehet a konkrét kérdés is, de azzal is felkészíthetjük magunkat a kreatív gondolkodásra, ha például egy, a témához nem is kapcsolódó tárgy (például egy gemkapocs) felhasználására írunk össze ötleteket. Az első 10 perc után pihenjünk, zökkentsük ki magunkat a helyzetből, majd üljünk le újra a papírunk mellé. Sokan hitetlenkednek, de a tapasztalat szerint, a második etapban is mindig kerülnek elő újabb és újabb ötletek.
- Érzésváltás
A legtöbb ember, amikor opciókon gondolkodik, bezárja magát egy logikus világba. Ez az eszköz abban segít, hogy kimozduljunk innen. Például, ha ötleteinket kiforgatjuk a logikából az alábbi kérdésekkel:
- Mi lenne ennek a helyzetnek a legviccesebb megoldása?
- Milyen megoldás döbbentene meg másokat?
- Mi lenne, ha nem kellene mások érzelmeire tekintettel lennünk?
- Mit lépnénk, ha nem lennének félelmeink?
- Mit tenne XY a helyünkben?
- Mit tettem volna én 10 évvel ezelőtt egy ilyen helyzetben?
És így tovább…
- Lexikonfelütés
Ez az eszköz a kérdésre való fókuszálást erősíti. Hogyan tudunk bármilyen szót beleilleszteni az adott kérdéskörbe. Asszociáljunk szabadon. Oda nem illő szavakat hozzunk be, és alakítsunk ki velük a kérdéshez illeszkedő gondolatokat. Sokszor teljesen váratlan megoldások születnek meg így.

