
Itt az újranyitási szorongás: mit kezdjünk vele?
Az elmúlt hetekben elindult a nagyjából másfél évig tartó, koronavírus miatti korlátozások fokozatos enyhítése, ami sok helyen a hosszú, kizárólag otthoni munkavégzést is félbeszakítja. A vállalatok egy része minden alkalmazottjával visszatér irodájukba, többségük azonban a hibrid munkát tartja fenn. Akármelyiket is választják, egy dologgal mindenképp számolniuk kell: a munkavállalók többségénél a tartós bezártság utáni váltáskor újranyitási szorongás jelenhet meg. A következőkben Lekli Anett pszichológus, HR generalista mutat rá a HRFeed posztjában, mit tehet a cégvezetés, hogy megkönnyítse az átmeneti időszakot.
Így hatott a koronavírus a munkahelyi étkezési szokásokra
Az éttermek bezárása és csökkentett üzemű újranyitása nem hagyta érintetlenül a munkahelyi étkezési lehetőségeket sem – ez derült ki a Wolt és a Profession.hu közös felméréséből. A megkérdezett fővárosi cégek 28 százaléka óvatosan indítja újra a munkahelyeket, ennek része az egészségvédelmi intézkedések bevezetése, és a biztonságos étkezési lehetőség megteremtése is.
Ér(t) megszeretni a karantént
Az újranyitás hetének elején egy barátnőmmel beszéltem telefonon, aki szinte szégyenkezve vallotta be, hogy ő bizony nem is annyira várja az újranyitást. Már ami a munkahelyi bejárást illeti. Szinte már kereste magában a hibát, hogy mi lehet vele a gond, ha ő egyáltalán nem vágyik az irodai hangulatra, a kollégákra. Nem mintha korábban baja lett volna velük, de mostanra, két és fél hónap alatt rájött, hogy jobb neki otthon. Borzongással tölti el a gondolat, hogy minden kezdődik elölről: a reggeli koránkelés, a rutin, a dugóban araszolás, az egész napos robot, amibe semmi más nem fér bele, és a sok felesleges párbeszéd. Pedig az ismerőseim közül ő az, aki igazából a munkájának élt, amióta világ a világ. Majd jött ez a hirtelen váltás, ami fenekestül felfordította az összes tudását saját magáról.
Ne feledkezzünk el az adatvédelemről sem a munkahelyek újranyitásakor!
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos védelmi intézkedések enyhítésével párhuzamosan a cégek és üzletek az újranyitást tervezik, vagy már meg is kezdték. Az újranyitással járó adatvédelmi kötelezettségekre a Baker & McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda hívja fel a figyelmet.
Így gondoskodhatunk munkahelyünkön a tiszta ivóvízről
A koronavírus járvány miatti karantén időszakban számos olyan munkahely és középület áll üresen vagy félig üresen, amit tervezői folyamatos használatra szántak. Ez az épületek újranyitásakor veszélyt jelenthet a bennük dolgozó és élő emberek számára. A Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) ezért webinárium-sorozatot indított a kockázatok feltérképezésére és csökkentésére. A második előadás a hálózati ivóvízben rejlő kockázatokat járta körül vízkémiai és épületgépészeti oldalról. Mit tehet az épület tulajdonosa vagy üzemeltetője, hogy a csapból egészséges víz folyjon?
A megtanult leckéket a lecsengés alatt se feledjük el!
Óvatosan állnak hozzá a magyar cégek az irodáik újranyitásához, a vezetők többsége hosszú távon is be akarja építeni a járványhelyzet alatt bevezetett, és azóta bevált távmunka megoldásokat – derült ki a felhő alapú szolgáltatások közvetítésével foglalkozó Kvazar.cloud friss villámkutatásából.
Erre figyeljünk, ha járvány idején újra munkába állunk
Május folyamán Magyarország kormánya a járvány hazai terjedésének lassú sebességét figyelembe véve korlátozó intézkedései kapcsán fokozatos enyhítés bevezetését tervezi. Ennek keretén belül mindazon munkavállalók, akiknek az elmúlt időszakban otthon kellett tartózkodniuk, akár home office, akár fizetett, vagy fizetetlen távollét jogcímén, fokozatosan munkába fognak állni munkahelyeik helyszínén.
