Amikor a munkánk rabjaivá válunk: mindent a munkafüggőségről

Amikor a munkánk rabjaivá válunk: mindent a munkafüggőségről

A munkamániásnak semmiképp sem jó, de vajon a vállalatra hogyan hat, ha munkafüggő a kolléga?

Mit tehetünk, ha egy munkatársunk a függőség jeleit mutatja?

Mit tehetünk, ha egy munkatársunk a függőség jeleit mutatja?

Kollégáinkkal rengeteg időt töltünk, így fordulhat elő, hogy a munkatársak előbb sejtik meg, ha valaki függőséggel küzd, mint a közeli szerettei.

Honnan ismerem fel a munkamánia és a munka iránti elkötelezettség között a határt?

Honnan ismerem fel a munkamánia és a munka iránti elkötelezettség között a határt?

Más függőséggel, az alkoholizmussal vagy a szerencsejáték-függőséggel ellenétben a munkamániát nagyon is jól tolerálja a társadalom. Sőt, sok esetben még jutalmazza is, magasabb pozícióval, több fizetéssel. Pedig a munkamánia éppen olyan mentális betegség, mint a többi függőség. Nehéz felismerni, de kezelhető.

Persze, felszaladhatsz egy szusszal a csúcsra, csak beledöglesz…

Persze, felszaladhatsz egy szusszal a csúcsra, csak beledöglesz…

„Minden függőségnek hasonló a mechanizmusa: mindegyik az örömszerzésről, a kielégülésről, a dopamingenerálásról szól. Jól becsapja magát az, aki azt mondja: jól van, lehet, hogy sokat dolgozom, de legalább nem iszom, nem drogozom, nem szerencsejátékozom. Becsapja magát, mert a függőség az függőség. Van kiút belőle, de piszok kemény.”

A szenvedélybetegség rabságában

A szenvedélybetegség rabságában

Furcsán viselkedik egy munkatársa, kiszámíthatatlanul változik a hangulata, hullámzik a teljesítménye, elkalandozik a figyelme, netán feltűnően üres vagy éppen fényes a szeme? Gondolt már arra, hogy az illető esetleg szenvedélybeteg is lehet?

Tabu a munkahelyen: amikor a kolléga szenvedélybeteg

Tabu a munkahelyen: amikor a kolléga szenvedélybeteg

Sokan küzdünk a „mindennapi” függőségek valamelyik fajtájával, például kávé- és csokifüggők vagyunk – hogy a sorozat- vagy közösségimédia-függőségről már ne is beszéljünk. De mihez kezdjünk munkáltatóként vagy kollégaként abban az esetben, ha egy munkatárs valamilyen igazán komoly és kóros, az egészségét közvetlenül is károsító (például alkohol- vagy drog)függőség jeleit mutatja? Egyáltalán honnét ismerjük fel ezeket a jeleket? Jó, ha tudjuk: attól, hogy egy munkatársunk valamilyen kóros függőséggel küzd, még lehet magasan funkcionáló és értékes munkaerő.

„Zsolt vagyok, függő, és 932 napja nem használtam semmit”

„Zsolt vagyok, függő, és 932 napja nem használtam semmit”

„Ezt egy életen át kell játszani” – tartják a függőségről, legyen szó bármilyen szerről: munkáról, sportról, alkoholról, sorozatnézésről stb. Jobbik eset, ha a környezet figyelmezteti a függőt, hogy nincs jelen az életében, rosszabbik, amikor reggel egy árokban ébred. Mitől függ, hogy mitől függünk? Dr. Petke Zsolttal, a Nyírő Gyula Kórház addiktológiai osztályának vezető főorvosával beszélgettünk.