Egy Zoom-hívás, kikapcsolt kamera, egymásra csúszó meetingek a naptárban: a munka látszólag megy, csak közben valaki máshol van. Erre már külön kifejezést is használnak: poligám munkavégzésnek nevezik azt, amikor valaki egyszerre két vagy több teljes munkaidős állást visz úgy, hogy erről a munkáltató nem tud – írja a The Guardian. A fogalom nem ugyanaz, mint a „fusizás” vagy a mellékes munka.
Korábban könnyebb volt észrevenni, ha valaki csak „félidőben” van jelen, mert az irodai jelenlét láthatóvá tette a hiányt. A hibrid és távoli munkavégzés mellett a párhuzamos főállásokat viszont könnyebb eltakarni. Két állás önmagában nem feltétlenül törvénysértő, de bizonyos helyzetekben csalásnak minősülhet. A munkaszerződés sokat számít: előírhatja, hogy a dolgozó jelentse be a másik munkát, meg is tilthatja, vagy olyan titoktartási korlátozásokat tehet, amelyek mellett eleve nem fér bele egy másik állás.
A Guardian egy konkrét esetet is említ:
a múlt hónapban egy nőt csalásért ítéltek el, miután kiderült, hogy két teljes munkaidős állása volt egyszerre, az egyik a Barnet önkormányzatnál, a másik a Croydon önkormányzatnál.
A közszférában a National Fraud Initiative is fellép a poligám munkavégzés ellen: a cikk szerint bérszámfejtési és nyugdíj-adatokat vetnek össze. A szervezet a legutóbbi pénzügyi évben 13 esetet talált.
A cikk szerint a jelenség elterjedtségét nehéz megmondani, miközben a közösségi oldalakon tippek is keringenek arról, hogyan lehet több állást egyszerre vinni úgy, hogy ne bukjon le az ember. Példaként említik a Reddit egyik közösségét is. Júliusban egy férfit csalás miatt büntettek meg, miután kiderült, hogy négy munkája volt.
(Borítókép: Unsplash/Israel Andrade)


