Mennyire jelent veszélyt ránk valójában a mesterséges intelligencia?
Stephen Hawking, a legendás fizikus 2015-ben arra figyelmeztetett, hogy ha tovább kísérletezgetünk a mesterséges intelligenciával, az az emberiség kipusztulásához vezethet. Nem ő az egyetlen, aki így gondolja: miközben az MI egyre sebesebb tempóban fejlődik, egyre többen aggódnak amiatt, hogy idővel elszabadul, és ha tökéletesebb lesz, mint teremtője, az ember, megállíthatatlanná válik.
A járványügyi korlátozásoknak köszönhetően új mentális egészségi jelenség terjed a világban
Az Amerikai Pszichológiai Társaság, az APA márciusi felmérése szerint a válaszadók nagyjából fele a járvány elmúltával is kerülné a társas eseményeket, szorong a szociális kontaktusok lehetőségétől, és inkább otthon maradna. A fekete válaszadók 57 százaléka válaszolta azt, hogy nem szívesen menne el hazulról, az ázsiaiak 51, a latinók 50 százalékban voltak az otthon maradás mellett. A fehér válaszadók 47 százaléka válaszolt ugyanígy.
Ennyi kávét inkább ne igyál meg naponta
A Dél-Ausztráliai Egyetem egy friss kutatása szerint azok, aki naponta legalább hat csésze kávét fogyasztanak, sokkal nagyobb valószínűséggel kaphatnak sztrókot a későbbiekben, és még ennél is valószínűbb náluk a demencia kialakulása – figyelmeztet a Qubit.
Az introvertáltak vagy az extrovertáltak bírják jobban a bezártságot?!
Egy friss amerikai kutatásban 484 olyan egyetemi diáktól kértek napi hangulatjelentéseket, akik még a lezárások előtt kezdték meg az első szemesztert, de később online oktatásra kellett váltaniuk. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy hogyan hatott a lezárás a hallgatók kedélyállapotára, és vannak-e eltérések az introvertált és az extrovertált személyiségek reakciói között - írja a Qubit.
Ilyen eséllyel kapod el a koronavírust beltéren, különböző feltételek mellett
Ingyenesen használható, folyamatosan fejlesztett kalkulátort tettek közzé a Cambridge-i Egyetem és az Imperial College London kutatói. Az Airborne.cam a vírus terjedésére vonatkozó legfrissebb információk alapján a fertőzés esélyét számolja ki több, szabadon állítható paraméter mellett – számol be a Qubit.
Mozogj fél órával többet, hogy 260 százalékkal tovább élj!
Korábban számos kutatás figyelmeztetett az ülőmunka veszélyeire, de ezek közül a legtöbb önbevallás alapján mérte, hogy ki mennyit mozgott egy nap, így nem biztos, hogy megbízható eredményeket hoztak. Egy frissen megjelent tanulmány ezt a problémát küszöbölte ki azzal, hogy kilenc olyan kutatás adatait összesítette, amelyekben az önkéntesek gyorsulásmérőt viseltek, így követhető volt, hogy pontosan mennyit mozogtak egy nap. Az eredményekről a Qubit számolt be.
Ezért énekelj kézmosás közben, és további tippek koronavírus idejére
A koronavírus körüli aggodalom újra előtérbe helyezte a kézmosás elfeledett művészetét: nem elég csak néhány másodpercig emlegetni, és nem elég az sem, ha az ember épp csak összevizezi a kezét a csapnál, bőségesen kell hozzá szappant is használni – írja a Qubit.
Kliprendezőként is bizonyít a mesterséges intelligencia
November 22-én jelenik meg a Lindemann névre keresztelt projekt első albuma, amelyhez egy GAN (Generative Adversarial Networks), vagyis tanuláson alapuló mesterséges intelligencia szállította a klipet – számol be a Qubit.
Az MI elveri az embert sakkban, de nem tudja fogni a beteg kezét
A mesterséges intelligencia egyre jobb diagnoszta hírében áll, de hiába dicsekedhet egyre nagyobb pontossággal a program, fennáll a veszélye, hogy előítéletes lesz: egy a Nature-ben megjelent tanulmány szerint bőrszín alapján is szelektálhat, így a színes bőrűek rosszabb ellátáshoz juthatnak, mint a fehérek – írja a Qubit.
Íme a munkavállaló, akinek az a feladata, hogy minden nap kirúgják
A VR technikát mindeddig elsősorban azért választották a munkáltatók, hogy ezzel teszteljék a felvételizők alkalmasságát. A mechanikus vagy egyszerűbb feladatok mellett azonban most már újabb területeken is bevetik a virtuális valóságot: például kínosbeszélgetés-szimulátorként – számol be a Qubit.
Mégsem a gyakorlat teszi a mestert? A tízezer órás szabály cáfolata
Könnyen lehet, hogy mégis a tehetségen múlik, hogy valaki tökéletesen megtanuljon játszani egy hangszeren: Malcolm Gladwell kanadai újságíró 2008-as könyve, a Kivételesek után (melyről korábbi cikkünkben mi is írtunk, itt) sokan tudományosan alátámasztottnak vették, hogy tízezer óra gyakorlás után automatikusan virtuóz válik az emberből. Egy friss kutatás szerint – amelyről a Qubit számolt be – azonban nem ez a helyzet.
Ez történik, ha nem fizetsz meg rendesen egy csuklyásmajmot
Miért is fontos odafigyelni arra, hogy minden munkavállalónk a neki megfelelő, igazságos jutalmazásban részesüljön? A világhírű főemlőskutató, Frans de Waal és kollégái az igazságérzet kifejlődését kutatták, ehhez pedig azt vizsgálták, hogy hogyan reagálnak a közönséges csuklyásmajmok, ha alulfizetik őket. Dippold Ádám cikke eredetileg a Qubiten jelent meg.
A gamification valójában a kőkemény mikromenedzsmentről szól?
Közismert történet, amikor Tom Sawyer azzal veszi rá a kis pajtásait a kerítésmeszelésre, hogy elhiteti velük, micsoda móka ezzel foglalkozni. Hamarosan mindenki tülekedni kezd, és a döglött patkánytól kezdve az almán keresztül mindenféle javakkal fizetnek be a munkára, Tom meg röhög a markába. A Quibit összeszedte, mire kell mindenképp odafigyelni, ha gamificationt alkalmazunk – ugyanis a játékosítás nem csak játék és mese, és nagy károkat is okozhatunk azzal, ha rosszul csináljuk.