A kiégéses stressztüneteken bizonyítottan enyhít a mindfulness gyakorlása, a kiégés megelőzésére szintén alkalmas. Nade. Egy elfoglalt, sőt túlterhelt embernek hogyan is lenne ideje még leülni és gyakorolni a mindfulness meditációt? Válaszként kérdezek mást: ugye nem akarsz az alkohol, a rossz minőségű kaják, az örök elégedetlenség rabja lenni? Lendületesen, jókedvvel és magas minőségben szeretnéd a munkádat végezni? Akkor nézd meg, miért olyan nehéz észrevenni a kiégés jeleit és azt is, hogyan támogathat Téged még a sok teendőd mellett is a mindfulness meditáció. Horváth Ágnes alvástréner, mindfulnessoktató személyes tapasztalatai és gyakorlati tanácsai következnek.
Míg a számítógépek arra lettek kitalálva, hogy nagy mennyiségű adatot gyorsan és komplex módon kezeljenek, agyunk viszont nem. Merőben új jelenség akkora adatdömpinggel találkozni, mint amekkorával a mai kor embere szembesül nap mint nap. Horváth Ágnes mindfulness oktató, alvástréner írása.
Avagy mitől függ a jóllétünk? Mi az a csapda, amibe szinte minden mentális betegségben szenvedő újra és újra beleesik és hogyan lehet a mindfulness segítségével kimászni belőle? Horváth Ágnes mindfulness oktató, alvástréner írása.
Gondolkodó lények vagyunk. A hétköznapi elme folyamatosan narrálja, értelmezi a világot és saját magát. Ez egy belső párbeszédben, folyamatos belső monológban nyilvánul meg. Gondolataink nemcsak azt befolyásolják, hogy látjuk, hogyan értelmezzük a világot és önmagunkat, hanem meghatározzák azt is, hogyan érezzük magunkat. Ha valamiről, akár a saját viselkedésünkről azt gondoljuk, hogy oké, akkor jól érezzük magunkat. Ámde ha nem… Horváth Ágnes, alvástréner, mindfulness oktató írása.
Ráparáztál valamelyik testi tünetedre? Alvásszorongásod van? A mindfulness szorongáscsökkentő módszerének bemutatása egy konkrét eset kapcsán. Horváth Ágnes alvástréner, mindfulnessoktató megfontolandó gondolatai következnek.
Nincs olyan, hogy stresszmentes karácsony, de sokkal jobban megélt karácsony – na olyan van. 6 tipp, ami hozzásegít, hogy észrevedd és megéld a karácsony szép pillanatait. Horváth Ágnes mindfulnessoktató, alvástréner gondolatai.
Az aggodalom kétféle formában jelentkezhet: gondolatok és testérzetek formájában (szívdobogás, torokszorítás, izzadás). Pszichológusok már régen rájöttek, hogy sok álmatlan, aggódásra hajlamos embernél nem a testi tünetek okozzák a szorongást, hanem az aggódás körül felmerült gondolatok azok, amik nem hagynak minket nyugodni. Horváth Ágnes mindfulnessoktató, alvástréner gondolatai.
A stresszt nem biztos, hogy Te csinálod magadnak (vagy a kollégák/ügyfelek, akiket úgyis utálsz). A stressz abból is származhat, ha a munkahelyen rendszerszintű problémák vannak. Vagy ha már évek óta érzed, hogy mást csinálnál, csak nem tudod, mit. Az is megterhelhet érzelmileg, ha úgy érzed, a fontos dolgokra soha nem marad időd. (Nem leszek népszerű: naná, hogy nem jut, mert alacsony tudatosság mellett, nulla én-idővel, nulla csak-úgy-sétálgatással, semmit-nem-tevéssel hogy is tudnád, hogy Neked mi a fontos?)
Nagyon frappáns mondás jött szembe velem a Facebookon a minap: „Elég egy tötyörésző néni, aki előttem áll sorban a zöldségesnél, hogy lerombolja azt az illúziót, hogy én egy kedves ember vagyok.” Az alábbiakban Horváth Ágnes mindfulness-oktató és alvástérner ad jól hasznosítható tippeket azt illetően, hogyan lehetünk türelmesebbek a stresszes hétköznapokban.
A mindfulness segíthet kiszabadulni a negatív gondolatok börtönéből. Hogyan képes formálni a gondolatainkat és hogyan tudunk elindulni a pozitív változás irányába?
Először is: kezdj el élni! Nem csak nyáron. Igen, ősszel is. Akkor is, ha hajtás van. Mert amellett is lehet. Sőt, ha szeretnéd jobban kezelni a stresszt, akkor pont munka mellett érdemes leporolni és újra elővenni az újévi fogadalmaidat.
Agyunk természeténél fogva hajlamos zabolátlanul keringeni gondolataink tengerében. Részletes írás arról, mit gondol a tudomány ma az elkalandozó gondolatokról és azok megszelídítéséről Horváth Ágnes mindfulness oktató és alvástérner tollából.
Gondolkodtál már azon, hogy miért nem jut időd a fontos dolgokra? Hogy miért tűnik el olyan hamar a lelki békéd, miért veszíted el olyan hamar a türelmed? Vajon mitől érezzük azt, hogy kevés az időnk, hogyan térhetne vissza mindaz, amit nyugalomnak, békének, összeszedettségnek nevezünk? Radikális stresszkezelés a mindfulness meditáció szemszögéből – így kezdj hozzá! Horváth Ágnes, alvástréner, mindfulness oktató írása.
A mindfulness meditáció kívülről szemlélve nem más, mint csendes üldögélés. Pedig hányszor hangzik el, hogy az érzéseinkről, gondjainkról beszélni kell, nem magunkban tartani. Mire jó mégis a csend és miért jobb a stressztűrő képessége annak, aki rendszeresen végzi a mindfulness meditációt?
A mai világban annyira sok a teendő, hogy sokszor egész egyszerűen nem vagyunk észnél – csak tesszük a dolgunkat és igyekszünk túl lenni a feladatainkon. Mivel túl sok a feladat, a stressz-szintünk is a leterheltségünkkel egyenes arányban nő. Főleg, ha közben úgy érezzük, nem jut időnk a fontos dolgokra.
Gondoltátok volna, hogy a mindfulness alapú stresszkezelést a NASA-nál is oktatják? Csak az ő oktatásuk, szemléletük sokkal gyakorlatiasabb. Nekünk az a bajunk, hogy túl sokat pörgünk (és közben még párkapcsolatot, egészségügyi gondokat, undok kollégát is túl kell élni valahogy). A NASA asztronautái viszont tényleg élet és halál közt lebegnek az űrben – szó szerint.
A jó vezető is kiég néha. Az 1000 dolláros kérdés inkább az, hogy mennyire ég ki, és mit tesz azután, hogy feldereng neki, valami gond van. A kiégés jeleit nagyon nehéz észrevenni (a figyelmeztető jelekkel fogunk még foglalkozni).
Káros, megbélyegző, áldozathibáztató az az elképzelés, hogy pozitívan kell gondolkodnunk és akkor minden jóra fordul. A pozitív gondolkodás jó, de ha erőltetjük, sokszor súlyos árat fizetünk érte.
A legtöbb ember arról panaszkodik mostanában, hogy az e-mail és telefondömpingben nehéz azt a munkát végeznie, amit fontosnak tart. De valójában miért is nincs időnk azzal foglalkozni, ami fontos? Mint azt nemrég megírtuk, ilyenkor valójában nem az a bajunk, hogy túl sok a dolgunk.
Hogyan tudjuk abbahagyni az állandó rohanást? Mi a módja, hogy ne forgácsoljuk szét magunkat, és hogyan biztosítsuk, hogy teljes erőbedobással menjen a munka, amikor kell? Érjük el, hogy szokásunkká váljon a feltöltődés – tanácsolja Horváth Ágnes alvástréner, mindfulness-oktató. Az alábbiakban az ő gondolatait közöljük a testi és lelki jóllét elérésének lehetőségeivel és fenntartásával kapcsolatban.
Évek óta tanulmányozom a stresszt és a stressz alapú álmatlanságot. Van 3 dolog, amit a stresszről sokan nem tudnak – pedig életmentő infókról van szó.
Egy ilyen forró nyár után jó lenne az őszi rohanásban hideg fejjel, tisztán gondolkodni. Csakhogy a meló egy pillanat alatt bedarál. Hogyan küzdjünk meg a ránk törő stresszel a digitális korban? Horváth Ágnes alvástréner, mindfulness-oktató megfontolandó tanácsai.
Tökmindegy, mit határozunk el, hogy rendszeresen csináljuk, a világ mintha direkt ellenünk dolgozna. Épp, hogy elkezdjük a diétát és máris jön egy szülinap, ahol rogyásig tele az asztal sütikkel. A meditációval is így van: több okunk van NEM meditálni, mint tényleg leülni minden nap és gyakorolni a rendszeres mindfulness meditációt.
Én sem vagyok mindig jelen. Én sem tudok mindig hiperfókuszban dolgozni. Sokan viszont túl gyakran mondogatják maguknak: „nem tudok koncentrálni". Meg ilyeneket, hogy: „nekem nem megy a meditáció", és: „tök jó a mindfulness könyv, amit olvastam, de valahogy sosem volt időm leülni és tényleg csinálni minden nap...". Rövid leszek: Szeretnék segíteni neked, hogy nyáron sikerüljön beilleszteni a hétköznapjaidba a meditációt.
Napjainkban a stressz mindennapos jelenség a munkahelyeken (is) – de valójában mennyire vagyunk tisztában azzal, hogy mivel is állunk szemben? Három tény, amit nem biztos, hogy tudtál a stresszről, Horváth Ágnes alvástréner, mindfulness-oktató tollából.
Tedd a szívedre a kezed, és őszintén gondold végig, hogyan telik egy munkanapod. Fáradtan kelsz? Reggeli közben már az e-mailjeidet olvasgatod? Vagy nem is reggelizel, csak bekapsz valamit a büfében? Meetingről meetingre rohangálsz, és két perced sincs közöttük? Jóval munkaidő után végzel, de még lefekvés előtt is ránézel az e-mailjeidre?
Milyen régi, új és régiúj, azaz a változásokkal együtt frissülő szolgáltatásokat tudnak nyújtani 2021-ben a HR-szolgáltatók? Február 16-án megtudhatjátok az év első szakmai rapid találkozóján!