A kiváló vezető hozzávalói
Így változtatta meg a vezetői profilokat a járványhelyzet
Létezik-e egyetlen jó vezetői profil? Mik ennek a hozzávalói? Szükséges-e újragondolni a jó vezető képét a mai világban? Ezekre a kérdésekre fókuszált Füzér Gábor, az Assessment Systems Hungary ügyvezetője a Vezetés és pszichológia online szakmai randi keretében.
Alapvetően a „jó vezető” kérdéskörében három uralkodó megközelítés létezik. Az első szerint egy jó vezető leírható bizonyos személyiségjegyek, kompetenciák és jellemzők segítségével. Ide tartozhat az ambíció, a magabiztosság, a nyitottság és az elmúlt időben a barátságosság és a kedvesség is nagyobb hangsúlyt kapott – hiszen egy vezető mégiscsak embereket vezet, ami miatt a törődés és az odafigyelés elengedhetetlen összetevő.
A második megközelítés szerint egy jó vezető képes arra, hogy a kontextusból kiolvassa, mi a megfelelő vezetői viselkedés és annak megfelelően rugalmasan képes azt megválasztani. A harmadik – legfrissebb – megközelítés szerint pedig egy jó vezető ismérve, hogy mentes bizonyos túlzásoktól, vagy legalábbis képes azokat kontrollálni.
Mely vezetői tendenciát erősítette fel a járványhelyzet?
Úgy tűnik, a 2020-as járványhelyzet az utolsó megközelítést domborította ki, ugyanis jelen helyzetben számos reakció és viselkedésforma jelenhet meg túlzott mértékben, legyen szó a stresszkezelésről, vezetői kontrollgyakorlásról (mikromenedzselésről) vagy érzelemszabályozásról (pl. düh, frusztráció, pánik megjelenése). Így ezeknek a „túlpörgéseknek” jobban útjába kell állni.
A jelenlegi helyzet azonban mindegyik vezetői megközelítést változásra sarkallta. Azoknak, akik abban hisznek, hogy egy jó vezető a személyiségvonásai és a jellemzői alapján írható le, sokkal rugalmasabb profilt kell kialakítaniuk. Akik a kontextushoz való alkalmazkodásban vélik felfedni a jó vezetőt, azoknak tudatosítaniuk kell, hogy a virtuális térbe költözött munkavégzés során sokkal nagyobb kihívást jelent a munkatársak monitorozása, motivációs szintjük megállapítása, a kollégák közötti kapcsolatok megértése vagy az esetleges konfliktusok felismerése.
Rajtad áll, kifőzöd-e magadból a jó vezetőt
El kell fogadnunk, hogy a változások és a kihívást jelentő helyzetek – mint amilyen a vírushelyzet is – hatnak ránk vezetőként. A nyomás alatti működés az új normális, s ebben kell kialakítanunk saját, sikert hozó vezetői profilunkat, működésmódunkat. A változás velejárója, hogy számos jól bevált módszer, vagy akár (eddig) előnyösnek bizonyult tulajdonság és kompetencia szerepe átalakul, azaz érdemes folyamatosan felülvizsgálni erősségeinket, mert előfordulhat, hogy egy bizonyos helyzetben az lesz a gyenge pontunk.
Ám a jó hír az, hogy kellő rugalmassággal, önreflexióval, nyitottsággal és tudatossággal felvértezve csakis rajtad áll, hogy kifőzöd-e magadból a jó vezetőt!