A Sötét Triád
A kíméletlen ragadozó főnökök
Érezted már magad értéktelennek valaki mellett? Előfordult már, hogy az illető a lelkedbe gyalogolt? Volt már úgy, hogy nem is értetted, hogyan szövi a másik a manipuláció hálóját, de egyszer csak belecsöppentél?
A fenti esetek azok, amikor a sors összehozott minket olyan személyiséggel, aki bár pszichológiai értelemben egészséges, mégis a Sötét Triádnak nevezett jellemzőket viseli magán. Milyen jó is lenne megérteni ezeket a személyiségeket, előre jelezni akár a viselkedésüket, és vagy megakadályozni a tevékenységüket, vagy akár a szervezet hasznára fordítani azt, amiben ők kiválóak. De hogyan ismerhetőek fel a Sötét Triád jellemzői? Milyen károkat tudnak okozni másoknak, akár egy szervezetnek? És hogyan ismerhetjük fel ezt a jelenséget?
Az Assesment Systems Sötét Triád témakörében szervezett workshopján Németh Zita pszichológus-coach segített megtalálni a választ a fenti kérdésekre. Az előadása során nemcsak megismerhettük a nárcisztikus, a machiavellista, valamint a kíméletlen ragadozó jellemzőit, de arra is választ kaptunk, hogy mi a teendő, ha összehoz minket a sors a fenti karakterekkel.

A Nárcisztikus ember: |
A Machiavellista ember: |
A Kíméletlen Ragadozó: |
|
|
|

Mindenkinek van sötét oldala?
Stressz, fáradtság és önelégültség alatt hajlamosak vagyunk erősséginket túlhasználni. Ezek a túlzó viselkedések hátráltathatják sikerességünket, vezetőként pedig egyenesen a saját bukásunkat eredményezheti. A Hogan Development Survey a kompetenciák egyensúlyának mérésére szolgál. Lássuk, hogy hogy válik egy előny hátránnyá:

A sötét triáddal rendelkező vezetők csakis rövid távon lehetnek eredményesek, a működésmódjukkal nem tudják megtartani a tehetségeket maguk körül. Sok ilyen vezető válság-menedzsernek tartja magát, ez azonban Németh Zita elmondása szerint pozitívum is, hiszen a sötét triáddal rendelkező vezető erőssége pont az ilyen kihívások gyors kezelésében rejlik. Szerencsés esetben viszont, amint elmúlik a válság, az ilyen vezető is újabb kihívás után néz egy másik szervezetben.
Tanulságként elmondhatjuk, hogy a fő probléma az ilyen személyek esetében, ha hosszabb távon maradnak pozícióban és nem veszik észre a működésük árnyoldalait, így a szervezet többi tagjának kell megküzdeni velük.
Hogy védekezzünk?
Kérdés, hogy milyen eszközeink lehetnek a kordában tartásukra. Például ezek:
- Határozott idejű szerződés egy aktuális feladatra vagy projektre;
- Számszerű bizonyíték a vezetői stílus okozta „károkra”;
- Vezetői coaching;
- 360 fokos felmérés és a problémák visszatükrözése;
- A megfelelő people-management célok és targetek közé emelése;
- Egy jelentős (de nem végzetes) bukás előidézése (akár védett környezetben, pl: tréning);
- A még magasabban lévő vezetői kör bevonása;
- Team profil workshop vagy bármilyen közös probléma-megoldási helyzet facilitálása;