Szervezeti egészség
A demotiváció úgy terjed a csapatban, akár a vírus: láthatatlanul
Mi a közös a vírusban és a demotivációban? Miért terjedhet akár láthatatlanul is a demotiváció a csapatunkban? És mit tehetünk annak érdekében, hogy megelőzzük a munkatársak motivációvesztését? Többek között ezekre a kérdésekre adott választ Czagler Zsuzsa, Motivációtérképezési szakértő a VIP Coaching Center Kft.-től a Vezetés és pszichológia online szakmai randi keretében.
- Korábban sosem látott sebességgel alakult át a munkaerőpiac 2020-ban
- 10 tanulság a Nagy Employer Branding Napról
- Miért nehezebb hétfőn dolgozni, mint a többi napon?
- Figyelem: több elismerésre van szükségük a távmunkában dolgozóknak!
- És most, hogy nincs céges reggeli és jóga, mi is adja a munkád értelmét?!
Zsuzsa úgy kezdte az előadását, hogy a vírus és a demotiváció között meglepően sok a hasonlóság: például mindkettőnél először csak a tüneteket vesszük észre, melyeket ha nem kezelünk időben, átterjed másokra is, ezzel nagy gazdasági károkat okozva. Emellett ahogy a vírus is láthatatlanul terjed, úgy igaz lehet ez a demotivációra is: a vezetők is lehetnek láthatatlan „vírushordozók”, így megfertőzve a csapatukat.
A főbb ismertetőjelek
Na de hogyan is ismerjük fel, amennyiben valaki demotivált állapotban van? Jellemző lehet többek között a tartós közönyösség, szomorúság, fásultság, kedvetlenség, „minden mindegy” állapot, fáradtság, céltalanság, az együttműködés hiánya, az érdektelenség, a frusztráltság és a halogatás is.
Hogyan előzhetjük meg ezt az állapotot?
Adódhat a kérdés, hogy mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a motiváció hiányának kialakulását? Első lépésként érdemes vezetőként a saját motivátorainkat felmérni. Ezután tegyük fel magunknak a kérdést, hogy ezeket mennyire éljük meg a munkánk során? Értékeljük is őket egy 1-10-ig tartó skálán. Ezt követően ugyanezen motivátorokat vizsgáljuk meg a csapattagokkal is: számukra mely tényezők adják a legtöbb motivációt? És ezeket mennyire élik meg a vezetésünk mellett?
A két elemzés egymáshoz való viszonyításából egyértelműen látszódni fog, hogy mely igényekre kell több energiát fordítanunk vezetőként, hogy elkerüljük a tartós demotiváltság állapotát, mely aztán könnyen szétterjed a teljes csapatban vagy akár szervezetben. Legyünk résen és ne halogassuk ezen motivátorok mielőbbi felmérését!