Távmunka kérdései
A Magyar Távmunka Szövetség elnöke: „A munkavédelmi feltételekben is lehetne több rugalmasság”
A távmunka szabályozása az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján időszerűvé vált. Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára őszre ígért változást: a tervek között a távmunka fogalmának kiterjesztése és a munkáltató és a munkavállaló közötti megállapodás új alapokra helyezése szerepel.
Dr. Forgács Tamással a Magyar Távmunka Szövetség elnökével beszélgettünk a küszöbön álló változásokról. A fő cél mindenképpen az, hogy az otthoni munkavégzés rugalmasabbá váljon.
A leggyakrabban felmerült kérdéssel kezdjük beszélgetésünket: "Az egyik a munkaidő mérés és nyilvántartás problémája. A munkaidő az EU-s jogszabály szerint az, amit munkával töltünk, a magyar jogszabály szerint pedig a munkaidő eleje és vége között eltelt idő. Távmunkában ez nehezen értelmezhető, főleg a pandémia esetén, a digitális oktatás során, amikor sokaknak foglalkozniuk kellett a gyerekükkel, így biztos, hogy nem dolgoztak folyamatosan, de cserébe valószínűleg este leültek dolgozni. A munkaidő így egy kicsit szórtabb - mondja dr. Forgács Tamás.
Home office-barát munkaszerződés?
Ennek okai a vállalati kultúrában keresendők: „A legtöbb vezető a tapasztalt, idősebb korosztály tagja, akiknek a vezetési technikája nagyjából az, hogyha látom, akkor dolgozik, ha nem látom, akkor nem dolgozik. A távmunka során nagyon értékes munkát lehet végezni. Több nagyvállalat menedzserei, projektmenedzserei, back office munkatársai, biztosítók, akikkel kapcsolatban voltam, dolgoztak otthonról. Megfelelő mérőszámok alapján ugyanolyan hatékonysággal vagy még jobban lehet teljesíteni a távmunkában. Erre vannak objektív mérések és mi ezt támogatjuk.”
„Volt régebben egy felmérés, még a pandémia előtt, aminek az volt az eredménye, hogy a rugalmas foglalkoztatási formák elterjedésének egyik gátja a bizalomhiány.”- mondja Tamás, de hozzáteszi, hogy a vezetői ellenállásra ugyanakkor létezik megoldás. „Tehát a vezetőknek, nagyjából 120 fő feletti cégnél nagyon fontos a bizalom. Egy ekkora cégnél már valóban nem lehet bizalmi alapon távmunkázni, kell nekik egy objektív kontroll. Egy mind a dolgozó, mind a munkáltató számára elfogadható olyan objektív kontroll, ami alapján mind a két fél pontosan tudja, hogy mikor dolgozik, mit dolgozik, hogyan halad előre, és sem a munkavállaló nem érzi azt, hogy otthon nagyon sokat kell dolgoznia, hogy elhiggyék, hogy ő dolgozik, sem a munkáltató nem hiszi azt, hogy ő meg lóg és napozik a kertben nyáron. Én azt gondolom, hogy ezen eszközök hiánya vezet oda, hogy irodában szeretnek dolgozni.
Én azt látom, hogy azok a cégek, akik az irodában is tudnak mérni eredményességet, azok nyugodtan engedik a dolgozóikat távmunkába, hisz objektíven, számok alapján tudják figyelni a teljesítményt és ez alapján mindkét fél számára objektív az a dolog, hogy dolgoztam, nem dolgoztam, megfelelő teljesítményt hoztam.”
Mit hoz a jövő?
A járványhelyzet alatt kipróbáltuk: a távmunka működik, és ha nem is költözünk mindannyian örökre haza az irodákból, egyre többen igénylik az otthoni munkavégzést. A szövetség elnöke is bizakodó, szerinte hosszabb távon is nőhet a home office-ból dolgozók aránya: