A jövő munkatársa?!
Így fogunk kinézni 20 év múlva, ha nem figyelünk arra, hogy olykor fel kell állni a monitor mellől
Alapvetően számítógép előtt dolgozóknak minden órában legalább 5 percre fel kellene állni az asztal mellől, hiszen az ülőmunkának és a szemizmok folyamatos feszítésének számos negatív következménye van. Most Emma emlékeztet minket arra, hogy hogyan is fogunk kinézni 20 év múlva, ha napunk nagy részét a monitor előtt roskadva töltjük.
- Hengerpárna vagy monitormagasító... Mitől is függ valójában a munkahelyi well-being?
- 5 ok, amiért szigorúan tilos a monitor előtt ülve ebédelni
- Laptopon dolgozol? Így kerüld el, hogy a gerinced bánja!
- Hátfájás, kínzó nyakfájdalom, sajgó derék. Ismerős? Ezekre figyelj!
- Mi fán terem az ergonomikus iroda?
Fakó bőr, beesett arc, piros szemek, görbe hát... ez vár minden irodában dolgozóra, aki elfeledkezik arról, hogy minden órában érdemes 5-10 percre felállni, kimozgatni magunkat. Egy átlagos ember napi szinten több mint 12 órát is ülhet! Gondoljunk csak bele: ülünk reggelizés közben, munkába menet a tömegközlekedésen, az irodában, autóvezetés közben...
Nézzünk néhány káros hatást, mely a sok ülésből következhet:
- A görnyedt ülés összenyomja a belső szerveinket, ami emésztési problémákhoz vezethet.
- A sok ülés során észlelhetünk zsibbadást: számos testrészünk ugyanis ülés közben inaktív, így a vér nem megfelelően áramlik. Az erek összenyomódása miatt zsibbadtságot észlelhetünk a csípőnkben, a lábunkban.
- Ülés közben elernyednek az izmok, kevesebb vér jut a szerveknek, az agynak (ezért fáradunk el a sok koncentrálásban).
- Egyes izmok folyamatos feszítettségben vannak: beáll a nyakunk, beköt a vállunk.
- A mozgás hiánya miatt kevesebb oxigén jut az agyunkhoz, ami fejfájásban, szédülésben nyilvánul meg.
- A gerincnek is egyértelműen káros a sok ülés: az izmok elfáradnak és a gerinc veszi át a terhelést, ami porckorongsérvhez, becsípődésekhez vezethet.
- Ha túl magasan van a monitor, a szemhéjak enyhén felfelé vannak feszítve, így kevesebbet pislogunk. Nedvesítés híján szemünk kiszárad, pirosodik, érzékenyebbé válik a fertőzések iránt.
Emma megalkotója, William Higham arra hívja fel a figyelmet, hogy amíg nem tesszük ergonomikussá munkahelyeinket és nem válik automatikussá az önmagunkra és társainkra való odafigyelés (pl. helyes testtartás, munkaközi szünetek, torna, relaxáció), addig az irodai- és ülőmunkák megbetegítenek minket.
Végül következzen néhány tipp, mellyel megelőzhetjük Emma állapotát:
- Minél kevesebbet üljünk! Ha munkahelyünkön rendelkezésre állnak álló munkaasztalok is, olykor vegyük őket igénybe!
- Óránként legalább egy 5 perces szünetre álljunk fel, mozgassuk ki végtagjainkat, hátunkat!
- Törekedjünk arra, hogy minél dinamikusabban üljünk! Változtassunk testhelyzetünkön, amennyiszer csak tudunk! Ha vannak ülőlabdák, pattanjuk fel rájuk olykor.
- Iktassuk be a gerinctornát, jógát napi szinten!
- Ügyeljünk a megfelelő testtartásra, a gerincünket tartsa a szék, és a monitor megfelelő magasságban legyen (ha túl alacsony, görnyedünk, míg ha túl magas, a szemek lesznek megfeszítve).
- Amennyiben gyakran fáj a hátunk, vegyünk igénybe gyógytornászt, masszőrt!
- Munkáltatóként biztosítsunk állítható derék- és lábtámlát, illetve kényelmes ülőalkalmatosságot az ülőmunkát végzőknek!