Elvesztettük a fókuszt
Így befolyásolja az aggódás a koncentrációnkat
Úgy érzed, az utóbbi időben nehezen koncentrálsz? Nem vagy egyedül. Szakértők szerint a COVID-19 által kiváltott szorongás rontotta a munkamemória teljesítményünket – írja a BBC.
A munkamemóriánk feladata, hogy a beérkező információkat tárolja és egészen addig rendelkezésre álljanak ezek, míg döntünk a felhasználásukról. Úgy tekinthetünk rá, mint kognitív műveleteink mentális platformjára, ahol azok a dolgok jelennek meg, amikre jelenleg gondolunk. A munkamemória szorosan kapcsolódik a figyelemhez. Olyan feladatokra, célokra összpontosít, amelyeket szeretnénk elérni, teljesíteni. Kutatások alapján azonban az aggodalom és a szorongás jelentősen befolyásolja az összpontosítási képességeinket.
Az egyszerű feladatok is nehezebbnek tűnhetnek
Ha tehát éppen szorongást élünk át – például valaki követ minket este a sötétben -, romlik a munkamemória teljesítményünk és nehezen tudjuk felidézni a részleteket. Stresszes szituációban pedig még a legegyszerűbb feladatok is nehezebbnek érződhetnek.
Egy friss kutatásban arra is rávilágítottak a szakértők, hogy a járvány okozta szorongás is hasonlóképpen csökkent munkamemória teljesítményt eredményez. Amíg a járvány lehetséges vagy már valós következményein aggódunk, lecsökken a kognitív kapacitásunk és nehezebben koncentrálunk. A szorongás ráadásul a negatív gondolatokat teszi hozzáférhetővé.
Ráadásul a tartós szorongás álmatlansághoz vezet, az alváshiány pedig egyértelműen rontja a munkamemóriánkat és az emlékezőképességünket. Többen beszámoltak arról, hogy a járványidőszakban a legegyszerűbb dolgok, mint egy bevásárlólista memorizálása is sokkal nehezebb. Ha az agyunkat leterheli valami, például a szorongató gondolatok, akkor kevesebb kapacitása marad másra.
Mit tehetünk, hogy visszaszerezzük a fókuszt?
A jó hír az, hogy a munkamemóriánk fejleszthető. A fókusz javítására és a szorongás oldására ajánlottak a különféle relaxációs gyakorlatok és a mindfulness. Érdemes őket napindításkor és lefekvés előtt is alkalmazni, mert segítik rendezni a gondolatokat és a szorongás csökkentése után javul az alvásminőség is. Ezenkívül hasznosak lehetnek a memória feladatok is, melyeket akár online, akár offline is játszhatunk.
Ezenkívül annak az elfogadása, hogy rendben van, ha olykor nem vagyunk rendben, paradox módon, segít a kiegyensúlyozottá válásban. Nem baj tehát, ha egy világjárvány közepén nem vagyunk ugyanolyan produktívak, mint előtte.