Amikor sötét felhők gyülekeznek
Fog még sütni a nap: hogyan lendüljünk át a nehéz időszakokon?
Mindannyian átmegyünk olykor nehéz időszakokon, s szeretnénk ezeket a lehető legjobban átvészelni, általuk megerősödni. Mi a titka a nehézségek leküzdésének?
- Hogyan fordíthatjuk előnyünkre a stresszreakciót?
- Olvasnivaló karantén idejére és az újrakezdéshez: az irodalomterapeuta ajánlata
- „Nemcsak túlélni, de a lehető legjobbat kihozni az elkövetkező időszakból”
- Gyásznak nevezik azt, amit most érzel, de nem fog örökké tartani
- Így lesz a negatív stresszből pozitív hajtóerő
Bár tökéletes recept nincs, vannak olyan szokások és tippek, melyeket betartva könnyebben boldogulunk:
1. Ne féljünk támogatást kérni másoktól!
A nehézségek leküzdésében a szeretteink támogatása nagyon nagy erővel bír, hatásukra sokkal több erőforrásunk lesz megbirkózni az elénk gördülő akadályokkal. A támogatásnak különböző formái lehetnek:
-érzelmi támogatás, melynek során éreztetik velünk, hogy szeretnek minket, törődnek velünk és kiállnak mellettünk,
-közreműködő támogatás, amikor valaki gyakorlati segítséget nyújt számunkra, amikor arra rászorulunk: pl., ha betegek vagyunk, főznek nekünk,
-információs támogatás, amikor valaki megosztja velünk tapasztalatait vagy tudását, hogy segítsen nekünk a felmerülő probléma megoldásában.
Vannak olyan helyzetek, amikor mind a három fajta támogatást egyszerre igényeljük.
2. Szabályozzuk cselekedeteinket!
Amikor nehezebb időszakokon megyünk keresztül, érdemes saját magunk számára korlátokat felállítani. Például, ha tudjuk, hogy a főnökünkkel való beszélgetések után mindig negatív érzések halmozódnak fel bennünk, akkor egy-egy rosszabb napon jobb elkerülni ezeket a beszélgetéseket, persze, amikor van erre lehetőség.
3. Fejlesszük önismeretünket!
... és legyünk tisztában azzal, hogyan reagálunk egy-egy nehezebb/fárasztóbb helyzetre vagy krízishelyzetre. Fedezzük fel, hogy mi az, ami ilyenkor segít nekünk ellazulni, kikapcsolni, jobb hangulatba kerülni, hisz a feltöltődés sokat segít a problémákkal való megküzdésben.
4. Kovácsoljunk félelmeinkből erősséget!
Ha valamitől félünk, akkor az egyik legjobb és leghatásosabb megküzdési módszer, ha farkasszemet nézünk a félelmünkkel. Például, ha gyengék vagyunk valamiben, akkor elkezdhetjük magunkat fejleszteni, onnantól pedig nem fogjuk magunkat eltaposhatónak, gyengének érezni. Nézzünk magunkba és tudjunk meg minél többet a félelem tárgyáról! Ha valaminek a bekövetkezésétől félünk, dolgozzunk ki stratégiákat arra, hogy hogyan küzdünk meg az adott helyzettel, ha valósággá válik. A bizonytalanság és a tudatlanságunk okozzák a legtöbb félelmet és szorongást.
És végül, de nem utolsósorban: ne feledjük, hogy a nehézségeken való túljutás mindig egy önismereti utazás, a problémákon való túllendülés pedig megerősít minket. Bár amikor gyülekeznek a fejünk felett a szürke felhők, nem hisszük, hogy sütni fog még a nap, de visszatekintve láthatjuk, hogy eddig is mindig így alakult. Ne adjuk hát fel!